informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Bocianie muzeum

17 kwietnia 2003

We wsi Kłopot koło Cybinki w Lubuskiem powstało pierwsze w Polsce i jedno z nielicznych w świecie Muzeum Bociana Białego. Niszczejący budynek dawnej wiejskiej szkoły zamienił się w nowoczesny ośrodek edukacji przyrodniczej i ekologicznej.

Placówka ma ochraniać bociany i inne mieszkające tu ptaki, a także całą, wyjątkowo czystą ekologicznie okolicę. Ona właśnie sprawia, że przylatują tu bociany, bo znajdują dużą ilość naturalnego pożywienia – płazy, drobne ssaki i owady – powiedział Polskiemu Radiu dr Leszek Jeżak, pomysłodawca stworzenia muzeum bociana białego.

Do Kłopotu przylatuje co roku 30 bocianich par, które wychowują około 50 młodych. Wioska stała się atrakcją dla turystów z Polski i z zagranicy. Mieszkańcy wioski widzą, że opłaca się dbać o bociany, bo to one przyciągają turystów.

Spośród 100-tysięcznej populacji bociana białego w świecie w Polsce żyje co trzeci. W Europie Zachodniej bocian biały to rzadkość. W Holandii nie ma już ani jednej sztuki, w Danii i we Francji jest zaledwie kilkanaście. Natomiast we wsi Kłopot niedaleko Cybinki niemal każdy dach zdobi zasiedlone gniazdo. Niestety zdaniem Kłopocian na wsi zostaje coraz mniej młodych, boćki więc nie mają zajęcia.

Oficjalne otwarcie Muzeum Bociana Białego nastąpi w sobotę 26 kwietnia.


POWIĄZANE

Pogoda w marcu i kwietniu nie rozpieszcza Polaków, jednak w innych częściach Eur...

Odkrywanie lokalnej kuchni jest bez wątpienia jednym z najprzyjemniejszych aspek...

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę