FestiwalZupSwiata_250817
CTR_80917

Bocianie muzeum

17 kwietnia 2003

We wsi Kłopot koło Cybinki w Lubuskiem powstało pierwsze w Polsce i jedno z nielicznych w świecie Muzeum Bociana Białego. Niszczejący budynek dawnej wiejskiej szkoły zamienił się w nowoczesny ośrodek edukacji przyrodniczej i ekologicznej.

Placówka ma ochraniać bociany i inne mieszkające tu ptaki, a także całą, wyjątkowo czystą ekologicznie okolicę. Ona właśnie sprawia, że przylatują tu bociany, bo znajdują dużą ilość naturalnego pożywienia – płazy, drobne ssaki i owady – powiedział Polskiemu Radiu dr Leszek Jeżak, pomysłodawca stworzenia muzeum bociana białego.

Do Kłopotu przylatuje co roku 30 bocianich par, które wychowują około 50 młodych. Wioska stała się atrakcją dla turystów z Polski i z zagranicy. Mieszkańcy wioski widzą, że opłaca się dbać o bociany, bo to one przyciągają turystów.

Spośród 100-tysięcznej populacji bociana białego w świecie w Polsce żyje co trzeci. W Europie Zachodniej bocian biały to rzadkość. W Holandii nie ma już ani jednej sztuki, w Danii i we Francji jest zaledwie kilkanaście. Natomiast we wsi Kłopot niedaleko Cybinki niemal każdy dach zdobi zasiedlone gniazdo. Niestety zdaniem Kłopocian na wsi zostaje coraz mniej młodych, boćki więc nie mają zajęcia.

Oficjalne otwarcie Muzeum Bociana Białego nastąpi w sobotę 26 kwietnia.


POWIĄZANE

W kilku miastach Polski prowadzona jest kampania "Odpoczywaj na wsi". Jest to pr...

12 marca w Berlinie zakończyła się Międzynarodowa Giełda Turystyczna ITB, w któr...

Nowe możliwości promocji agroturystyki i turystyki wiejskiej. Zachęcamy wszystki...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę