aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Byrcyn wicedyrektorem

10 grudnia 2001

Wojciech Gąsienica-Byrcyn wraca do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Od 1 stycznia 2002 roku będzie pełnił funkcję wicedyrektora ds. nauki, promocji i edukacji.

Stanie się tak na prośbę samego Byrcyna – poinformował rzecznik resortu środowiska Przemysław Szustakiewicz. Sam zaproponował, że zostanie wicedyrektorem TPN, któremu będą podlegały badania naukowe, promocja Tatr i edukacja młodzieży. Zgodnie z obietnicami ministra Byrcyn znalazł sobie miejsce, które pozwoli wykorzystać jego wiedzę i umiejętności dla ochrony przyrody w Polsce. Rzecznik wyjaśnił również, że W. Gąsienica-Byrcyn zrezygnował z proponowanej mu przez ministra S. Żelichowskiego funkcji pełnomocnika do spraw parków górskich. Nie chciał też objąć stanowiska wiceministra – Głównego Konserwatora Przyrody.

Jak go znam, to na pewno zostanie w Zakopanem. Będzie pilnował tego, do czego został stworzony – powiedziała o Wojciechu Byrcynie jego żona, po tym jak Stanisław Żelichowski, jeszcze przed powołaniem na ministra, zaproponował mu trzy możliwości dalszej pracy na rzecz ochrony przyrody.

Z życia Byrcyna

Wojciech Gąsienica Byrcyn urodził się 16 października 1948 w Zakopanem. Jego ojciec był góralskim poetą, a dziadek – przewodnikiem i ratownikiem tatrzańskim. W dzieciństwie i wczesnej młodości Byrcyn był honielnikiem, czyli najniższym w hierarchii pasterzem u bacy Władysława Wiermańskiego w Dolinie Jaworzynki w Tatrach. W 1962 r. ukończył szkołę podstawową z Zakopanem, a w 1967 r. – liceum w Warszawie.

W 1972 ukończył wydział leśnictwa SGGW w Warszawie (w 1987 roku uzyskał doktorat) i rozpoczął pracę w Babiogórskim Parku Narodowym, a rok później w TPN. Od 1969 jest ochotniczym ratownikiem tatrzańskim, a od 1974 – przewodnikiem tatrzańskim. W latach 1981-82 odbył staż naukowy w USA, gdzie zapoznał się m.in. z problemami ochrony przyrody w parkach narodowych. W latach 1988-1990 był kustoszem działu przyrodniczego w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem. W marcu 1990 został dyrektorem TPN.

Wojciech Gąsienica-Byrcyn jest autorem prac naukowych i popularno-naukowych z terenu Tatr oraz opowiadań o tematyce tatrzańskiej napisanych gwarą podhalańską. W 1993 uzyskał w Tokio certyfikat rządu japońskiego, dotyczący zarządzania terenami chronionymi. W 2000 r. otrzymał tytuł Człowieka Roku 2000 Polskiej Ekologii za szczególne zasługi dla ochrony środowiska przyrodniczego w Polsce. Tytuł nadała mu niezależna kapituła konkursu ogłoszonego w ramach obchodów ekologicznego Dnia Ziemi.

Wokół Byrcyna

21.11.2001 Ekolodzy chcą Byrcyna
19.11.2001 A jednak nie wróci
22.10.2001 Powrót na stanowisko
04.10.2001 Nowy dyrektor
11.09.2001 Odwołanie strażnika przyrody


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę