informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Byrcyn wicedyrektorem

10 grudnia 2001

Wojciech Gąsienica-Byrcyn wraca do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Od 1 stycznia 2002 roku będzie pełnił funkcję wicedyrektora ds. nauki, promocji i edukacji.

Stanie się tak na prośbę samego Byrcyna – poinformował rzecznik resortu środowiska Przemysław Szustakiewicz. Sam zaproponował, że zostanie wicedyrektorem TPN, któremu będą podlegały badania naukowe, promocja Tatr i edukacja młodzieży. Zgodnie z obietnicami ministra Byrcyn znalazł sobie miejsce, które pozwoli wykorzystać jego wiedzę i umiejętności dla ochrony przyrody w Polsce. Rzecznik wyjaśnił również, że W. Gąsienica-Byrcyn zrezygnował z proponowanej mu przez ministra S. Żelichowskiego funkcji pełnomocnika do spraw parków górskich. Nie chciał też objąć stanowiska wiceministra – Głównego Konserwatora Przyrody.

Jak go znam, to na pewno zostanie w Zakopanem. Będzie pilnował tego, do czego został stworzony – powiedziała o Wojciechu Byrcynie jego żona, po tym jak Stanisław Żelichowski, jeszcze przed powołaniem na ministra, zaproponował mu trzy możliwości dalszej pracy na rzecz ochrony przyrody.

Z życia Byrcyna

Wojciech Gąsienica Byrcyn urodził się 16 października 1948 w Zakopanem. Jego ojciec był góralskim poetą, a dziadek – przewodnikiem i ratownikiem tatrzańskim. W dzieciństwie i wczesnej młodości Byrcyn był honielnikiem, czyli najniższym w hierarchii pasterzem u bacy Władysława Wiermańskiego w Dolinie Jaworzynki w Tatrach. W 1962 r. ukończył szkołę podstawową z Zakopanem, a w 1967 r. – liceum w Warszawie.

W 1972 ukończył wydział leśnictwa SGGW w Warszawie (w 1987 roku uzyskał doktorat) i rozpoczął pracę w Babiogórskim Parku Narodowym, a rok później w TPN. Od 1969 jest ochotniczym ratownikiem tatrzańskim, a od 1974 – przewodnikiem tatrzańskim. W latach 1981-82 odbył staż naukowy w USA, gdzie zapoznał się m.in. z problemami ochrony przyrody w parkach narodowych. W latach 1988-1990 był kustoszem działu przyrodniczego w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem. W marcu 1990 został dyrektorem TPN.

Wojciech Gąsienica-Byrcyn jest autorem prac naukowych i popularno-naukowych z terenu Tatr oraz opowiadań o tematyce tatrzańskiej napisanych gwarą podhalańską. W 1993 uzyskał w Tokio certyfikat rządu japońskiego, dotyczący zarządzania terenami chronionymi. W 2000 r. otrzymał tytuł Człowieka Roku 2000 Polskiej Ekologii za szczególne zasługi dla ochrony środowiska przyrodniczego w Polsce. Tytuł nadała mu niezależna kapituła konkursu ogłoszonego w ramach obchodów ekologicznego Dnia Ziemi.

Wokół Byrcyna

21.11.2001 Ekolodzy chcą Byrcyna
19.11.2001 A jednak nie wróci
22.10.2001 Powrót na stanowisko
04.10.2001 Nowy dyrektor
11.09.2001 Odwołanie strażnika przyrody


POWIĄZANE

Odkrywanie lokalnej kuchni jest bez wątpienia jednym z najprzyjemniejszych aspek...

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...

12 placówek agroturystycznych zostało we wtorek laureatami konkursu "Na wsi najl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę