aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Czas na agroturystykę

28 grudnia 2005

Agroturystyka na polskiej wsi może być ciekawą alternatywą dla atrakcyjnych lecz drogich wyjazdów do egzotycznych krajów oraz jednym ze sposobów poprawy sytuacji, szczególnie ekonomicznej mieszkańców obszarów wiejskich.Za wyborem tej formy wypoczynku przemawiają też względy ekonomiczne oraz perspektywa relatywnie szybkiego i nie meczącego dojazdu do wybranej miejscowości.

Urlop lub weekend spędzony w gospodarstwie agroturystycznym to wspaniały aktywny wypoczynek w naturalnym środowisku. Turyści, którzy decydują się na pobyt na wsi w gospodarstwach agroturystycznych mają możliwość bliskiego kontaktu z przyroda, znajdą tak brakującą w mieście ciszę i spokój oraz zdrowe i czyste środowisko i miłą rodziną atmosferę. Wypoczynek na wsi stanowi też doskonałą okazję do zetknięcia się z lokalnym folklorem.

Gospodarze oferujący wypoczynek w swoich zagrodach prześcigają się w pomysłach na urozmaicenie czasu swoim gościom oferując im miedzy innymi liczne przejazdy bryczkami i wozami, ogniska, pikniki oraz możliwość uczestniczenia w pracach gospodarskich oraz karmienia zwierząt. Nie zapominają też o żołądkach wczasowiczów oferując im regionalne potrawy oraz świeże sery, nabiał ,wędliny a także owoce i warzywa z własnego ogrodu. Natomiast noclegi najczęściej znajdują się w wolno stojącym budynku, każdy pokój wyposażony jest w łazienkę z prysznicem, a turyści maja możliwość całodziennego stołowania się u gospodarzy lub korzystania z kuchni. Przy domu najczęściej też znajduje się ogród wypoczynkowym zakątkiem przygotowanym, specjalnie dla gości

Szkoda tylko, że choć turystyka wiejska już kilka lat temu uznana została przez zagranicznych ekspertów jako jeden z podstawowych produktów turystycznych Polski to nadal znajduje się w naszym kraju na etapie kiełkowania. Wprawdzie z roku na rok systematycznie zwiększa się w naszym kraju ilość gospodarstw świadczących usługi agroturystyczne to jednak nadal znajdujemy się w tej dziedzinie daleko za wieloma krajami Europy Zachodniej. Do 2004 roku co czwarty obywatel krajów Unii Europejskiej wypoczywał na terenach wiejskich, a usługi w tym zakresie świadczy 20 procent gospodarstw . Dlatego też naszym kraju w celu popularyzacji działalności agroturystycznej wprowadzono wiele ułatwień w zakresie rozpoczęcia jak i samego prowadzenia agroturystycznego dotyczy to miedzy innymi zwolnienia płacenia podatku dochodowego pochodzącego z wynajmu do pięciu pokoi, znajdujących się w obrębie gospodarstwa rolnego, położonego na terenach wiejskich. Nieopodatkowane są też konie jeśli służą wczasowiczom.

Rolnicy mogą również liczyć na uzyskanie na bardzo dogodnych warunkach kredytu z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz starać się o tzw. zwroty z sektorowego programu inwestycyjnego za inwestycje poczynione w agroturystyce. W rozwój agroturystyki zaangażowane są także znajdujące się na terenie całego kraju Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego. Szczególnie po 1989 roku kiedy to kryzys ekonomiczny dotknął polskie rolnictwo jednym z podstawowych zadań doradców WODR stało się inicjowanie i wspieranie działań mających na celu rozwój pozarolniczych form aktywności gospodarczej na wsi oraz organizowanie agroturyzmu w indywidualnych gospodarstwach rolnych usytuowanych na obszarach atrakcyjnych pod względem turystycznym.

- W rozwój działalności agroturystycznej zaangażowane są przede wszystkim terenowe specjalistki wiejskiego gospodarstwa domowego, które współpracują z samorządami gmin i lokalnymi stowarzyszeniami. Organizują one liczne kursy i szkolenia agroturystyczne związane z prowadzeniem działalności agroturystycznej, obejmujące takie zagadnienia jak między innymi tworzenie i organizowanie kwater agroturystycznych, obsługa klienta i jego potrzeb, organizacji a systemu informacji turystycznej w kraju i zagranica, znaczenie marketingu w agroturystyce, przepisy sanitarno – higieniczne dotyczące gospodarstw wiejskich , zasady i metody opodatkowania działalności agroturystycznej, problematyka zdrowego i racjonalnego żywienia, tworzenie produktu turystycznego. Doradcy pomagają również rolnikom w przygotowaniu formalności do pozyskiwania środków finansowych, potrzebnych dla rozwoju gospodarstw agroturystycznych – mówi Mieczysław Cierpioł, członek zarządu Gdańskiego Stowarzyszenia Agroturyzmu.

Ponadto z myślą o aktywizowaniu rolników do poprawy jakości usług agroturystycznych oraz poprawienia estetyki wsi Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego organizuja cykliczne konkursy jak ,,:Piękna wieś’’ czy ,,Zielone lato’’ na najładniejsza kwaterę agroturystyczną.
Z myślą o właścicielach gospodarstw agroturystycznych specjalna ofertę przygotowało też Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych ,,TUW’’. Oferowany przez firmę specjalistyczny pakiet ubezpieczeń , zapewnia pokrycie wszelkich strat mogących powstać w trakcie wynajmowania pokoi gościnnych, sprzedaży posiłków, organizowania zajęć turystycznych oraz codziennych prac w gospodarstwie domowym. Zdaniem pracowników ,,TUW’’ szeroki zakres ochrony ubezpieczeniowej pozwoli każdej zainteresowanej osobie dostosować ubezpieczenie do swoich potrzeb i możliwości finansowych. W podstawowym pakiecie znajduje się ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej z tytułu świadczenia usług agroturystycznych, obejmujące odpowiedzialność za szkody osobowe i rzeczowe wyrządzone przez właściciela gospodarstwa i członków jego rodziny lub pracowników osobom przebywającym w charakterze gości . Ponadto ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków gości gospodarstw agroturystycznego, zapewniające wypłatę im lub ich najbliższym stosownego odszkodowania , a także utracony ubezpieczającego związany z brakiem możliwości świadczenia usług agroturystycznych, wskutek zdarzenia losowego.

Zapalenie zielonego światła w Polsce dla agroturystyki doprowadziło do powstania na terenie całego kraju ponad 10 tysięcy obiektów świadczących usługi w zakresie turystyki wiejskiej. Skoncentrowane są one jednak w tradycyjnych regionach turystycznych( Mazury , obszary górskie) gdzie znajduje się wiele zabytków oraz świetne naturalne już warunki dla turystyki pieszej i rowerowej.

Natomiast w innych zakątkach Polski z dala od wielkich centrów turystycznych ilość kwater agroturystcznych jest nadal niewielka.
Nie najlepiej z turystyką wiejską jest przede wszystkim w łódzkim, na którego obszarze znajduje się obecnie jedynie około 159 gospodarstw świadczących usługi agroturystyczne choć miejsc pięknych i atrakcyjnych pod względem turystycznym jest znacznie więcej. Daje to najniższy procent (0,12 %) gospodarstw świadczących usługi zakresu turystyki wiejskiej w stosunku do łącznej liczby gospodarstw rolnych w poszczególnych województwach. W całym kraju odsetek ten wynosi 0, 7 %. Pracownicy Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego słabości turystyki wiejskiej w łódzkim dopatrują się w małej ilości działających na terenie województwa łódzkiego stowarzyszeń agroturystycznych (obecnie w łódzkim działają tylko 4 stowarzyszenia (Stowarzyszenie Agroturystyczne Ziemi Wieruszowskiej, Stowarzysznie Rodzinnych Gospodarstw Agroturystycznych w Dorzeczu Warty i Pilicy, Stowarzyszenie ,,Wierzbowa kraina Kugla’’ z siedziba w Przedborzu i Stowarzysznie Agroturystyczne Ziemi zgierskiej w Zgierzu) oraz dostatecznej ich promocji i braku instytucji reprezentującej turystykę wiejską na poziomie województwa.

Tuż pod Łodzią w agroturystyce przoduje zaś gmina Zgierz( powiat zgierski), na terenie której znajduje się obecnie już ponad 10 tysięcy działek rekreacyjnych. Z roku na rok ich liczba systematycznie wzrasta, ponieważ gmina oferuje atrakcyjne tereny pod budownictwo letniskowe. Działające na jej terenie od 4 lat wspomniane już Stowarzyszenie Agroturystyczne Ziemi Zgierskiej tworzy obecnie 20 gospodarstw nie tylko ze gminy Zgierz ale również z okolic Aleksandrowa, Parzęczewa oraz Strykowa i Głowna. Stowarzyszenie utrzymuje się jedynie z comiesięcznych wynoszących 5 złotych składek członkowskich. Pomimo trudności finansowych stara się promować swoje atrakcje turystyczne uczestnicząc aktywnie w organizowanych na terenie całej Polski targach turystycznych . Natomiast największym sukcesem Stowarzyszenia jest powstanie i otwarcie we wrześniu 2003 roku pierwszego na terenie gminy Zgierz szlaku agroturystycznego. Przedsięwzięcie to zostało sfinansowane przede wszystkim dzięki zdobyciu przez Stowarzyszenie Agroturystyczne Ziemi Zgierskiej wynoszącej 3 tysiące złotych głównej nagrody w konkursie pod hasłem ,,Pożyteczne wakacje’’ zorganizowanym przez Fundacje Wspomagania Wsi w Warszawie.

Trasa szlaku przebiega przez bogate w liczne atrakcje historyczne i przyrodnicze południowe tereny gminy. Szlak rowerowy liczy około 33 kilometrów. Natomiast szlak konny jest znacznie krótszy i wynosi 17 kilometrów. Na amatorów weekendowej turystyki podczas konnej czy rowerowej eskapady czeka wiele atrakcyjnych miejsc. Jak zapewnia Zbigniew Hauke, prezes Stowarzyszenia Agroturystycznego Ziemi Zgierskiej warto między innymi zobaczyć największe w Polsce Środkowej źródła rzeki Ciosenki, , rezerwat Ciosny z chronionym skupiskiem jałowców, które porasta śródlądowe wydmy czy też działający do chwili obecnej ponad 100 – letni młyn wodny oraz kuźnie , w której kowal prezentuje na życzenie kucie podków. Można też zwiedzić we wsi Swoboda fermę strusi afrykańskich oraz znajdujący się w pobliżu dworek, w którym obecnie znajduje się Ośrodek Szkoleniowo -Wypoczynkowy Gminy Zgierz, a w czasie II wojny światowej mieściła filia Obozu Pracy dla Małoletnich. Duża atrakcję dla turystów stanowi również znajdujący się w Białej drewniany kościół z XVIII wieku. Przyjemnie podróżuję się także leśnym duktem w okolicach szczycącej się 7 wiekową historią wsi Szczawin gdzie przy odrobinie szczęścia jak zapewniają twórcy turystycznego szlaku można spotkać nawet podążającego do wodopoju łosia.

Zdaniem Sylwestra Pawłowskiego, szefa Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego jednak coraz więcej wsi w łódzkim zaczyna dostrzegać walory agroturystyki. Małe gminy, w rozwoju turystyki weekendowej widzą szansę raz na promocje a dwa na wypełnienie luki jaka się tworzy w branży i jednocześnie jako szansę walki z bezrobociem, bo przecież ono region łódzki szczególnie dotyka. Dlatego też dla wielu , małych gospodarstw rolnych, które nie będą w stanie się utrzymać na rynku w dobie konkurencji europejskiej, agroturystyka może być receptą na utrzymanie się na powierzchni oraz na poprawę bytu rodziny.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę