Ekologia i turystyka

10 listopada 2004

Powinno być miło, smacznie, swojsko i tanio. Teraz ma być jeszcze ekologicznie. Gospodarstwom agroturystycznym stawiane są coraz nowsze wymagania, jednak dla wielu z nich to za wysoka poprzeczka. W ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska i Fundację Bieszczadzką tylko jedno gospodarstwo w Bieszczadach otrzymało świadectwo "Czysta Turystyka".

Wojciech Grzanecki trzy lata temu przeprowadził się z Warszawy do Polany. Na działkę otoczoną wiklinowym płotem przeniósł wiejską chatę z Pogórza Karpackiego. Tradycję postanowił połączyć z ekologią: ogrzewanie gazowe, sortowanie śmieci, przydomowa oczyszczalnia ścieków. To przyciągnęło zwłaszcza gości z zagranicy. W Bieszczadach takie miejsca to wciąż rodzynki. "Chata nad Czarnym" jest na razie jedynym gospodarstwem nagrodzonym certyfikatem "Czysta Turystyka".

Do udziału w rywalizacji zaproszono trzydzieści. Samodzielna inwestycja w ekologiczne urządzenia to wydatek nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wciąż zbyt duży dla właścicieli wielu gospodarstw agroturystycznych w Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Kto stoi w miejscu, ten się cofa - ta zasada dotyczy także bieszczadzkich gospodarstw agroturystycznych. Nadszedł bowiem czas, by oprócz bieszczadzkiego klimatu i szacunku dla tradycji spełniły także jeszcze jeden warunek - szacunek dla przyrody.


POWIĄZANE

"Odpoczywaj na wsi" - to projekt promujący turystykę wiejską wraz z dziedzictwem...

Mimo unijnych dopłat, które już w około 50 proc. składają się na ogólne dochody ...

W kilku miastach Polski prowadzona jest kampania "Odpoczywaj na wsi". Jest to pr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę