aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Góralski folklor

20 sierpnia 2001

W sobotę 18 sierpnia w Zakopanem rozpocznie się XXXIII Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Tradycyjnie już impreza odbywa się pod koniec wakacji. 

Festiwal jest spotkaniem kultur górskich ludów całego świata. W Zakopanem gościć będą górale z Armenii, Bułgarii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Sycylii, Szwecji, Turcji, Węgier, Czech, Chorwacji i Słowacji. Dla gospodarzy takie spotkania mają szczególny charakter – odbywają się w atmosferze tolerancji i przypominają też, że od zarania dziejów mieszkańcy Zakopanego przyjmowali u siebie przybyszy z różnych stron. 

Tegoroczny festiwal rozpocznie się korowodem uczestniczących zespołów i konkursami dorożkarskimi. W odróżnieniu od lat ubiegłych koncerty zostaną rozłożone na wszystkie dni tygodnia. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w sobotę 25 sierpnia na koncercie laureatów. Zwycięzcy nagrodzeni zostaną złotymi, srebrnymi i brązowymi "Ciupagami". Festiwal wzbogacą imprezy towarzyszące. 

Zespoły folklorystyczne zaprezentują się w trzech kategoriach. 
W I kategorii wystąpią te tradycyjne, które przedstawią prawdziwy folklor własnego regionu etnograficznego. Odtwarzane układy taneczne, obrzędy i zwyczaje zachowują tradycyjną formę, dostosowaną jedynie w niezbędnym zakresie do wymogów sceny. W tej kategorii artystów obowiązują tradycyjne stroje ludowe, muzyka i instrumenty.

W II kategorii występują zespoły prezentujące folklor własnego regionu etnograficznego w formie artystycznie opracowanej, ale niezmieniającej w istotny sposób tradycji. Wykluczone jest stosowanie niezgodnych z tradycją instrumentów, obcych motywów w tańcach i obcych kulturowo elementów w stroju.

III kategoria to zespoły stylizowane, których program przygotowany jest przez choreografów i muzyków w oparciu o folklor górski. Stylizacja powinna podkreślać charakterystyczne cechy danego regionu. Dozwolone są tu kostiumy projektowane dla celów scenicznych, twórcze interpretacje ludowej muzyki, tańca i śpiewu.

Artystów oceniać będzie jury składające się ze specjalistów – folklorystów, etnografów, etnomuzykologów. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich to nie tylko ważne wydarzenie kulturalne, ale też wielka atrakcja turystyczna regionu.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę