informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Góralski folklor

20 sierpnia 2001

W sobotę 18 sierpnia w Zakopanem rozpocznie się XXXIII Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Tradycyjnie już impreza odbywa się pod koniec wakacji. 

Festiwal jest spotkaniem kultur górskich ludów całego świata. W Zakopanem gościć będą górale z Armenii, Bułgarii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Sycylii, Szwecji, Turcji, Węgier, Czech, Chorwacji i Słowacji. Dla gospodarzy takie spotkania mają szczególny charakter – odbywają się w atmosferze tolerancji i przypominają też, że od zarania dziejów mieszkańcy Zakopanego przyjmowali u siebie przybyszy z różnych stron. 

Tegoroczny festiwal rozpocznie się korowodem uczestniczących zespołów i konkursami dorożkarskimi. W odróżnieniu od lat ubiegłych koncerty zostaną rozłożone na wszystkie dni tygodnia. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w sobotę 25 sierpnia na koncercie laureatów. Zwycięzcy nagrodzeni zostaną złotymi, srebrnymi i brązowymi "Ciupagami". Festiwal wzbogacą imprezy towarzyszące. 

Zespoły folklorystyczne zaprezentują się w trzech kategoriach. 
W I kategorii wystąpią te tradycyjne, które przedstawią prawdziwy folklor własnego regionu etnograficznego. Odtwarzane układy taneczne, obrzędy i zwyczaje zachowują tradycyjną formę, dostosowaną jedynie w niezbędnym zakresie do wymogów sceny. W tej kategorii artystów obowiązują tradycyjne stroje ludowe, muzyka i instrumenty.

W II kategorii występują zespoły prezentujące folklor własnego regionu etnograficznego w formie artystycznie opracowanej, ale niezmieniającej w istotny sposób tradycji. Wykluczone jest stosowanie niezgodnych z tradycją instrumentów, obcych motywów w tańcach i obcych kulturowo elementów w stroju.

III kategoria to zespoły stylizowane, których program przygotowany jest przez choreografów i muzyków w oparciu o folklor górski. Stylizacja powinna podkreślać charakterystyczne cechy danego regionu. Dozwolone są tu kostiumy projektowane dla celów scenicznych, twórcze interpretacje ludowej muzyki, tańca i śpiewu.

Artystów oceniać będzie jury składające się ze specjalistów – folklorystów, etnografów, etnomuzykologów. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich to nie tylko ważne wydarzenie kulturalne, ale też wielka atrakcja turystyczna regionu.


POWIĄZANE

Odkrywanie lokalnej kuchni jest bez wątpienia jednym z najprzyjemniejszych aspek...

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...

12 placówek agroturystycznych zostało we wtorek laureatami konkursu "Na wsi najl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę