dnikukurydzy_210818

Gościnna wieś włoska

6 lipca 2004

W regionie Abruzzo, leżącym we wschodniej części środkowych Włoch dynamicznie rozwija się turystyka. Wyjątkowe położenie u wybrzeży Adriatyku stwarza różnorodność nie tylko klimatyczną. W ciągu kilkunastu minut można z wybrzeża dotrzeć do górskich dolin i apenińskich stoków. Abruzzo słynie z parków przyrody. Zachowały się w nich unikatowe rośliny i gatunki zwierząt. W sezonie wiosenno-letnim można tu spotkać także owce. W Narodowym Parku Maiella zezwala się bowiem na okresowy wypas tych zwierząt, które w regionie są bardzo cenione.

Agroturystyka we Włoszech kojarzy się z wynajmowaniem i oddawaniem do dyspozycji klientów i turystów domów mieszkalnych. Większość kosztów związanych z tą działalnością, tj. 60-70% pokrywa państwo. Jedynym warunkiem takiej pomocy, jest utrzymanie i prowadzenie tej działalności przez 20 lat. Właściciele prywatnych domów razem z noclegiem, oferują swym gościom zdrowe i regionalne produkty, na przykład wyroby z mleka owczego. W ostatnim czasie mieszkańcy Abruzzo odnawiają budynki i domy mieszkalne - w wielu z nich powstają restauracje, albo małe i przytulne hotele z pokojami do wynajęcia.

Abruzzo nie należy do regionów uprzemysłowionych. Dominują tu małe gospodarstwa, niewielkie przetwórnie i spółdzielnie rolnicze. Część ludności od wieków utrzymuje się z rybołówstwa. Oprócz wyrobów z mleka owczego, region specjalizuje się w uprawie winorośli i drzew oliwkowych oraz produkcji win i makaronu. W sadach rosną drzewa pomarańczowe. O każdej porze roku trwają tu zbiory owoców cytrusowych.

Agroturystyka to jeden ze sposobów na tworzenie nowych miejsc pracy we Włoszech.


POWIĄZANE

12 placówek agroturystycznych zostało we wtorek laureatami konkursu "Na wsi najl...

"Odpoczywaj na wsi" - to projekt promujący turystykę wiejską wraz z dziedzictwem...

Mimo unijnych dopłat, które już w około 50 proc. składają się na ogólne dochody ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę