aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Idzie dobry czas dla agroenergetyki

30 marca 2006

W Europie rozpoczęła się  obecnie pewna moda   i przekonanie o tym, że należy rozwijać wykorzystanie  biomasy, w tym biopaliwa. Ostatni dokument Komisji Europejskiej ,,Plan działań na rzecz biomasy’’ zachęca kraje członkowskie do szybkiego pójścia w kierunku wykorzystania biomasy ze źródeł rolniczych. Po pierwsze, żeby uniezależnić się od kończących się zasobów kopalin energetycznych – ropy naftowej i gazu. Po drugie zagospodarować nadwyżki żywności, ponieważ to jest już dla wszystkich oczywiste , że nie da się  rady  zwiększyć produkcji żywności w Europie. Obecnie są już bowiem  i to  znaczne nadwyżki strukturalne : zboża, mleka, drobiu, świń, warzyw i owoców. W związku z tym należy znaleźć sposób na inne   ich wykorzystanie. I tutaj wykorzystanie energetyczne jest  naturalne, oczywiste i jak najbardziej możliwe do zastosowania .Dlatego też potrzebna jest pilnie ustawa o biopaliwach.

- Rząd obecnie  kończy już prace nad ta ustawą . Myślę , że przejdzie ona bardzo szybko przez parlament, a ci wszyscy, którzy byli sceptykami czy przeciwnikami już nie będą stwarzać problemów.

Stworzenie podstaw prawnych to zielone światło dla tych wszystkich, którzy będą chcieli zainwestować w sektorze biopaliw. Zależałoby mi na tym , żeby przetwórstwo biopaliw było raczej rozproszone, by było powiązane z rolnikami i grupami producenckimi.
Dlatego też zachęcałbym do wielkiej inicjatywności w tym zakresie. Idzie dobry czas dla agroenergetyki, również do produkcji biopaliw w Polsce – mówi Jan Krzysztof Ardanowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i rozwoju Wsi.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę