informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Jak długo śpią borsuki?

23 października 2002

Przez jedną trzecią roku borsuki w Puszczy Białowieskiej nie wychodzą ze swoich nor, a ich aktywność zależy od temperatury powietrza – wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców PAN.

Borsuki nie zapadły jeszcze w "sen" zimowy. Z obserwacji w Puszczy Białowieskiej wynika, że zasną dopiero wówczas, gdy nastają mrozy –  poinformował we wtorek PAP dr Rafał Kowalczyk z Zakładu Badnia Ssaków (ZBS) PAN w Białowieży, który prowadzi badania nad borsukami.

Z moich 6-letnich obserwacji wynika, ze dopóki mróz nie ściśnie, borsuki będą wyłazić ze swoich nor. Zazwyczaj temperatury poniżej minus 5 stopni, utrzymujące się co najmniej przez kilka dni, albo obfitsze opady śniegu, powodują, że borsuki zasypiają w swoich norach – mówi Kowalczyk. Według niego może to nastąpić w drugiej połowie listopada a nawet w grudniu.

Wszystko zależy od zimy. Borsuki nie hibernują tak jak świstaki, czy jeże. Zapadają w rodzaj odrętwienia –  snu zimowego podobnego do snu niedźwiedzi. Obniżają wtedy temperaturę ciała o 2-4 stopnie. Łatwo się wybudzają w okresie ociepleń – dodał Kowalczyk.

Wyliczył też, że białowieskie borsuki nie wychodzą z nor przez 96 dni w roku, a ich aktywność zimą zależy od temperatury powietrza. Kowalczyk badał też długość snu zimowego borsuków w Eurazji i masę ich ciała.

Okazało się, że im niższe temperatury zimą, tym dłużej borsuki śpią. W Hiszpani, Anglii borsuki są aktywne cały rok, a na dalekim Wschodzie mogą spać nawet 6 miesięcy – poinformował dr Kolwaczyk.

Im bardziej sroga zima, tym większy zapas tłuszczu gromadzą pod skórą przez borsuki. W Anglii, Hiszpanii wzrost masy ciała wynosi ok. 25 proc. w stosunku do masy ciała wiosną, natomiast na północy Rosji nawet 117 proc., a więc dwukrotnie. W Puszczy Białowieskiej borsuki wiosną ważą ok. 10 kg, a w listopadzie ok. 19 kg – powiedział Kowalczyk. Tam gdzie jest zimno borsuków nie ma wcale.

Borsuki zimują w Puszczy Białowieskiej w norach razem z jenotami często o tym nawet nie wiedząc. Borsuki należące do łasicowatych żyją w gromadach, "rodzinach". Każda ma swoje terytorium. Zasiedlają swoje nory nawet przez kilkadziesiąt lat. Szacuje się, że w Puszczy Białowieskiej dwa borsuki przypadają na 10 km kwadratowych.


POWIĄZANE

Odkrywanie lokalnej kuchni jest bez wątpienia jednym z najprzyjemniejszych aspek...

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...

12 placówek agroturystycznych zostało we wtorek laureatami konkursu "Na wsi najl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę