aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Kariera agroturystyki

18 lipca 2003

Turystyka wiejska przynosi regionom dodatkowy dochód i miejsca pracy, a jednocześnie wspiera istniejące przedsiębiorstwa i przyciąga inwestorów – uważa Peter MacNulty, dyrektor Międzynarodowej Organizacji Rozwoju Turystyki. Agroturystyka pobudza przedsiębiorczość na wsi i stwarza lokalnych liderów – dodają inni eksperci tej branży.

Według szacunkowych danych, w Polsce jest od 8 do 10 tys. gospodarstw agroturystycznych, dysponujących ponad 78 tys. miejsc noclegowych. 70 proc. kwater dostępnych jest przez cały rok. Najwięcej miejsc noclegowych jest w Małopolsce (23 tys.) i w woj. warmińsko-mazurskim (17 tys.). Jak wynika z ankiet przeprowadzonych wśród osób zajmujących się turystyką wiejską na Warmii i Mazurach, ponad 90 proc. uważa ją za opłacalną.

W woj. zachodniopomorskim 45 proc. odpowiedziało, że działalność jest opłacalna, 36 proc., że na granicy opłacalności, 18 proc. nie potrafiło tego określić. Na podstawie ankiet w 65 gospodarstwach woj. podkarpackiego stwierdzono, że średnio zyski z agroturystyki stanowią 32 proc. całkowitego dochodu. Dla co czwartego gospodarstwa było to główne źródło utrzymania.

Uczestnicy międzynarodowej konferencji poświęconej gospodarczemu rozwojowi wynikającemu z turystyki wiejskiej zgodnie uważają, że co prawda sektor ten nie rozwiąże wszystkich problemów obszarów wiejskich, jednak z pewnością może sprzyjać rozwojowi działalności pozarolniczej.

Ciekawy przykład pozytywnego wpływu na lokalny rozwój przedstawiła Maria Keane zajmująca się rozwojem regionu Ballyhoura w Irlandii. Jej zdaniem tempo rozwoju infrastruktury wiejskiej w tym regionie nadały przyznawane od 1992 r. fundusze Unii Europejskiej.

W 1986 r., kiedy w Ballyhoura rozpoczęto wdrażanie pilotażowego projektu turystyki wiejskiej, przynosiła ona 200 tys. euro dochodu, obecnie jest to ponad 7 mln euro. Liczba miejsc noclegowych wzrosła z 189 do 1245, wybudowano 1500 km szlaków, centrum edukacyjne i konferencyjne. Wśród społecznych skutków turystyki wiejskiej wymienia się poprawę transportu i usług na terenach wiejskich, wzrost poczucia więzi społecznej mieszkańców, ożywienie kulturalne, pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego, odtwarzanie ginących rzemiosł, tańców.

Agroturystyka pobudza przedsiębiorczość na wsi, stwarza liderów, skłania innych do naśladownictwa, przełamuje bierność. I to jest w tych środowiskach niezwykle cenne – twierdzi Agnieszka Bott z Departamentu Turystyki Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej. Przedsiębiorcy zajmujący się turystyką wiejską patrzą oczywiście przede wszystkim na efekty ekonomiczne swojej działalności.

Jednak jak wynika z przeprowadzonych wśród nich badań dla 40 proc. respondentów istotny jest również kontakt z gośćmi, promocja regionu, większa troska o dziedzictwo kulturowe.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę