informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Kasztanowce znikną z polskiego krajobrazu

19 sierpnia 2002

Poruszając się po drogach południowej Polski nie sposób nie zauważyć drzew, które wyglądają jak u progu zimy. Liście wyschły i zbrązowiały, gałęzie łamią nawet niezbyt mocne podmuchy wiatru. Mówiąc krótko, na południu Polski usychają kasztanowce.

Prawie wszystkie drzewa tego gatunku w województwach dolnośląskim, małopolskim, opolskim i śląskim zostały zaatakowane przez larwy szrotówka kasztanowiaczka (Cameraria ohridella). Szrotówek na przełomie kwietnia i maja składa jaja na blaszkach liści. Z jaj, nawet cztery razy do roku, wylegają się larwy intensywnie żerujące na liściach. Zaatakowane przez owada liście brązowieją i opadają, nawet na dwa miesiące przed zakończeniem okresu wegetacyjnego. 

Szrotówek został rozpoznany w 1985 roku w Macedonii. W Polsce pojawił się w 1998 r. i rozprzestrzenia się błyskawicznie, dokonując spustoszenia w populacji kasztanowca. Do tej pory szkodnik zaatakował drzewa w parkach w Słowacji, Niemczech, Austrii, Czechach oraz na Półwyspie Bałkańskim.


POWIĄZANE

Pogoda w marcu i kwietniu nie rozpieszcza Polaków, jednak w innych częściach Eur...

Odkrywanie lokalnej kuchni jest bez wątpienia jednym z najprzyjemniejszych aspek...

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę