aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Kombajn do trzcin sfinansowany przez NFOŚ

8 listopada 2002

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zgodził się sfinansować zakup kombajnu do wykaszania traw i trzcin w Biebrzańskim Parku Narodowym. Fundusz przeznaczy na to 300 tysięcy złotych.

Umowa ma być podpisana w przyszłym tygodniu. Dotąd w Polsce nie było takiego urządzenia – poinformował w czwartek Mariusz Siłakowski z Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Nad Biebrzą takie urządzenie jest bardzo potrzebne, gdyż Biebrzańskie Bagna wymagają czynnej ochrony. Trzeba wykaszać zarastające tereny, bo uciekają stamtąd rzadkie gatunki ptaków, dla których dolina Biebrzy jest ostoją. Biebrzański Park Narodowy właśnie rozstrzygnął przetarg na kombajn do trzcin. Wygrała go szwedzka firma.

Wybrany kombajn jest pojazdem gąsienicowym o bardzo małym nacisku na podłoże, które wynosi 20 gramów na metr kwadratowy. Dla porównania nacisk wywierany przez człowieka to 120 gramów. Kombajn potrafi też pływać – mówi Siłakowski.

To by kombajn nie niszczył terenu, po którym się porusza wycinając trzciny i trawy jest bardzo ważne. Wybrane w przetargu urządzenie może skosić pół hektara w ciągu godziny. Skosi a wyprodukowaną zieloną masę trzeba będzie potem wywieźć. Są już zakupione ciągniki i przyczepy. Będziemy to robić zimą – dodał Siłakowski.

Pozyskana w parku biomasa ma być wykorzystana do produkcji energii elektrycznej i nawozów przez Związek Komunalny Biebrza, który projektuje w Mońkach specjalną instalację.

Także w przyszłym tygodniu nad Biebrzą ma być testowany szwajcarski kombajn do koszenia trzcin. Szwajcarzy chcą właśnie na Biebrzańskich Bagnach sprawdzić jego możliwości.

Biebrzański Park Narodowy to ponad 55 tys. hektarów przestrzeni, którą trzeba wykaszać. Jak dotąd udawało się to w znikomej części. Do powrotu tradycyjnego rolnictwa na te tereny od lat w ramach różnych projektów zachęca rolników WWF-Światowy Fundusz na Rzecz Przyrody.

Fundusz ale też wadze lokalne mają nadzieję, że uda się Biebrzę włączyć do unijnych programów rolno-środowiskowych, by rolnicy – pomagając przyrodzie – dostawali pieniądze za swoją pracę.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę