aaa_TSW_2023
CTR_2023

Krynica Morska chce stać się kurortem jak z przedwojennej pocztówki

19 lipca 2004

Długopisy poukładane od największego do najmniejszego, dzienniki ustaw jeden na drugim w odstępie jednego centymetra, by można od razu znaleźć właściwy numer, biuletyny informacyjne ułożone w równiutki jak spod linijki stosik.

Na biurku burmistrza Krynicy Morskiej Andrzeja Stępnia panuje porządek jak w kantorku przedwojennego księgowego. To dobre skojarzenie, bo Stępień od trzech lat niczym księgowy pilnuje finansów Krynicy. A w tym roku jego miasto zdobyło pierwsze miejsce w rankingu Złota Setka Samorządów, sporządzonym przez dziennik "Rzeczpospolita" i Centrum Badań Regionalnych. Sklasyfikowane są w nim gminy najwięcej inwestujące. Krynica Morska pobiła wszystkich na głowę - w ostatnich trzech latach na inwestycje przeznaczyła prawie 13 tysięcy złotych na każdego mieszkańca. To ponad dwa razy więcej niż drugi w tej konkurencji - także nadmorski - Rewal.

Ale szeregi liczb w gminnych sprawozdaniach finansowych nie tłumaczą fenomenu Krynicy. Żeby zrozumieć, dlaczego spośród dziesiątek podobnych nadmorskich miasteczek, żyjących od wakacji do wakacji, właśnie ona jest na najlepszej drodze, by stać się naszym Saint Tropez, trzeba przyjrzeć się jej dzisiejszemu gospodarzowi. Andrzejowi Stępniowi marzy się miasteczko z bajki. - To ma być żyjący przez okrągły rok kurort, z pięknymi uliczkami, stylowymi willami, eleganckimi knajpkami, hotelami i ekskluzywnymi restauracjami - opowiada burmistrz, o którym mieszkańcy mówią, że planuje jak romantyk, a działa jak pozytywista.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę