aaa_TSW_2023
CTR_2023

Lato będzie chłodne

22 czerwca 2004

Jeżeli urlop nad morzem, to w sierpniu - tak wynika z długoterminowych prognoz pogody. Zdaniem meteorologów upalnych dni nie będzie dużo.

Zapytaliśmy meteorologów i klimatologów jakie będzie tegoroczne lato. Choć wszyscy nasi rozmówcy podkreślali, że pogody na dłużej niż kilka dni nie można dokładnie przewidzieć, wszyscy byli zgodni, że najładniejsza pogoda będzie w sierpniu.

- To będzie normalne lato, średnia temperatura wyniesie 17 stopni Celsjusza - twierdzi prof. Halina Lorenc, klimatolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. - Czyli takie, jakie powinno być w naszej strefie klimatycznej. Przez ostatnie dziesięć lat przyzwyczailiśmy się do bardzo upalnych sezonów letnich. Tak było w latach 1992, 2002 i 2003, ale to były anomalne czy nawet ekstremalnie ciepłe sezony. Po ośmiu-dziesięciu latach zawsze następuje zmiana.

Średnia letnia temperatura w lipcu dla wybrzeża szczecińskiego, to 17,5-18 stopni Celsjusza. Tegoroczne lato ma być nieco poniżej normy, czyli ok. 17 stopni.

- Ale to nie będzie katastrofalnie chłodny okres - dodaje Halina Lorenc.
Kiedy korzystniej wziąć urlop?
- W sierpniu, wtedy przewidujemy więcej dni ciepłych - mówi pani profesor.

Na urlop w sierpniu

Tomasz Zubilewicz, prezenter pogody w TVN potwierdza, że w sierpniu pogoda będzie najładniejsza, ale dodaje, że na zbyt wiele upalnych dni nie ma co liczyć.

- Temperatura w lipcu wyniesie ok. 22 stopnie Celsjusza, w sierpniu będzie nieco cieplej i mniej dni deszczowych - powiedział "Głosowi” Tomasz Zubilewicz. - W lipcu częściej może padać. Trzeba jednak pamiętać, że są to tylko prognozy. Atmosfera jest tak zmienna i nieprzewidywalna, że zawsze może nas zaskoczyć.

Prezenter pogody telewizji TVN przyznał, że na urlop wybiera się na przełomie lipca i sierpnia. Czy to jego zdaniem najlepszy czas na wypoczynek?

- Urlop planowałem w marcu, dlatego wybrałem ten termin - odpowiada Tomasz Zubilewicz.

W czerwcu zimniej

Klimatolodzy potwierdzają, że od dwóch lat właśnie w sierpniu notowane są najwyższe temperatury powietrza.

- Jeżeli ta tendencja utrzyma się, to w tym roku w sierpniu też może być najcieplej - przyznaje prof. Bożena Michalska, kierownik Katedry Meteorologii i Klimatologii Akademii Rolniczej. - Śledząc temperatury na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat można zauważyć tendencję do wzrostu temperatur w lutym, marcu, kwietniu, maju, lipcu i sierpniu. Za to maleje temperatura w czerwcu, co teraz najlepiej widać.

Zaplanowałeś, to się pakuj

Synoptyk ze szczecińskiego biura prognoz ostrzega, że pogoda w lato będzie kapryśna. Po kilku dniach ciepłych przyjdzie kilkudniowe ochłodzenie. Są też dobre wieści.

- Najbliższy weekend będzie słoneczny - mówi Marcin Czeczatka, dyżurny synoptyk szczecińskiego biura prognoz. - Temperatura może dojść nawet do 25 stopni Celsjusza. Pogodę na dłużej niż trzy, cztery dni trudno przewiedzieć. Za dużo czynników na nią wpływa, a wszystkich nie jesteśmy w stanie kontrolować. Atmosfery nie można ująć w jeden wzór matematyczny, dlatego pogoda jest nieprzewidywalna. Jeżeli ktoś zaplanował sobie urlop w lipcu, niech jedzie. Pogoda w lato będzie zmienna, powinien trafić na kilka słonecznych dni.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę