informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Lato będzie chłodne

22 czerwca 2004

Jeżeli urlop nad morzem, to w sierpniu - tak wynika z długoterminowych prognoz pogody. Zdaniem meteorologów upalnych dni nie będzie dużo.

Zapytaliśmy meteorologów i klimatologów jakie będzie tegoroczne lato. Choć wszyscy nasi rozmówcy podkreślali, że pogody na dłużej niż kilka dni nie można dokładnie przewidzieć, wszyscy byli zgodni, że najładniejsza pogoda będzie w sierpniu.

- To będzie normalne lato, średnia temperatura wyniesie 17 stopni Celsjusza - twierdzi prof. Halina Lorenc, klimatolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. - Czyli takie, jakie powinno być w naszej strefie klimatycznej. Przez ostatnie dziesięć lat przyzwyczailiśmy się do bardzo upalnych sezonów letnich. Tak było w latach 1992, 2002 i 2003, ale to były anomalne czy nawet ekstremalnie ciepłe sezony. Po ośmiu-dziesięciu latach zawsze następuje zmiana.

Średnia letnia temperatura w lipcu dla wybrzeża szczecińskiego, to 17,5-18 stopni Celsjusza. Tegoroczne lato ma być nieco poniżej normy, czyli ok. 17 stopni.

- Ale to nie będzie katastrofalnie chłodny okres - dodaje Halina Lorenc.
Kiedy korzystniej wziąć urlop?
- W sierpniu, wtedy przewidujemy więcej dni ciepłych - mówi pani profesor.

Na urlop w sierpniu

Tomasz Zubilewicz, prezenter pogody w TVN potwierdza, że w sierpniu pogoda będzie najładniejsza, ale dodaje, że na zbyt wiele upalnych dni nie ma co liczyć.

- Temperatura w lipcu wyniesie ok. 22 stopnie Celsjusza, w sierpniu będzie nieco cieplej i mniej dni deszczowych - powiedział "Głosowi” Tomasz Zubilewicz. - W lipcu częściej może padać. Trzeba jednak pamiętać, że są to tylko prognozy. Atmosfera jest tak zmienna i nieprzewidywalna, że zawsze może nas zaskoczyć.

Prezenter pogody telewizji TVN przyznał, że na urlop wybiera się na przełomie lipca i sierpnia. Czy to jego zdaniem najlepszy czas na wypoczynek?

- Urlop planowałem w marcu, dlatego wybrałem ten termin - odpowiada Tomasz Zubilewicz.

W czerwcu zimniej

Klimatolodzy potwierdzają, że od dwóch lat właśnie w sierpniu notowane są najwyższe temperatury powietrza.

- Jeżeli ta tendencja utrzyma się, to w tym roku w sierpniu też może być najcieplej - przyznaje prof. Bożena Michalska, kierownik Katedry Meteorologii i Klimatologii Akademii Rolniczej. - Śledząc temperatury na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat można zauważyć tendencję do wzrostu temperatur w lutym, marcu, kwietniu, maju, lipcu i sierpniu. Za to maleje temperatura w czerwcu, co teraz najlepiej widać.

Zaplanowałeś, to się pakuj

Synoptyk ze szczecińskiego biura prognoz ostrzega, że pogoda w lato będzie kapryśna. Po kilku dniach ciepłych przyjdzie kilkudniowe ochłodzenie. Są też dobre wieści.

- Najbliższy weekend będzie słoneczny - mówi Marcin Czeczatka, dyżurny synoptyk szczecińskiego biura prognoz. - Temperatura może dojść nawet do 25 stopni Celsjusza. Pogodę na dłużej niż trzy, cztery dni trudno przewiedzieć. Za dużo czynników na nią wpływa, a wszystkich nie jesteśmy w stanie kontrolować. Atmosfery nie można ująć w jeden wzór matematyczny, dlatego pogoda jest nieprzewidywalna. Jeżeli ktoś zaplanował sobie urlop w lipcu, niech jedzie. Pogoda w lato będzie zmienna, powinien trafić na kilka słonecznych dni.


POWIĄZANE

Odkrywanie lokalnej kuchni jest bez wątpienia jednym z najprzyjemniejszych aspek...

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...

12 placówek agroturystycznych zostało we wtorek laureatami konkursu "Na wsi najl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę