aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Maleje zainteresowanie Polską 

24 lutego 2003

Instytut Turystyki wstępnie szacuje, że w 2002 roku liczba przyjazdów do Polski zmniejszyła się o 17 proc. w porównaniu do 2001 roku i wyniosła 51 mln – poinformował Instytut Turystyki na swoich stronach internetowych. Polskę odwiedziło około 14,2 mln turystów, czyli o 5 proc. mniej niż w 2001 roku.

Tendencje spadkowe, zapoczątkowane już w drugim półroczu 2000 roku, obserwujemy też w latach 2001 i 2002. Najbardziej spadł ruch przyjazdowy na granicach południowej i zachodniej, co wynika głównie ze zmniejszenia się liczby wizyt na przygranicznych bazarach – podał instytut. Według instytutu, turystami są odwiedzający, którzy przynajmniej przez jedną noc korzystają z obiektów zakwaterowania zbiorowego lub kwater prywatnych w odwiedzanym kraju.

Instytut szacuje wstępnie przeciętne wydatki turystów poniesione w Polsce w zeszłym roku na 136 USD na osobę i 29 USD na jeden dzień pobytu. Oznacza to, że przeciętne wydatki na osobę nie zmieniły się, a wydatki na jeden dzień pobytu nieznacznie wzrosły, co wynika ze skrócenia długości pobytu w Polsce. Wydatki według krajów wahają się od 65 USD na osobę (Litwa) do 295 USD (kraje zamorskie: Australia, Japonia, Kanada, Korea Płd., USA) – podał Instytut.

Instytut Turystyki prognozuje, że po spadku o 27,3 proc. liczby przyjazdów cudzoziemców do Polski w 2001 roku, do 2004 roku nastąpi dalszy spadek liczby przyjazdów do Polski, głównie ze względu na wprowadzenie wiz dla przybyszów zza wschodniej granicy w połowie 2003 roku. Według zweryfikowanych w grudniu 2002 prognoz Instytutu Turystyki, średnioroczna dynamika liczby przyjazdów do Polski w latach 2002-2007 będzie ujemna i wyniesie minus 3,5 proc. Wskaźnik ten jest zróżnicowany zależnie od grup krajów. Liczba przyjazdów z Rosji, Litwy, Białorusi i Ukrainy spadnie średniorocznie o 10,5 proc., a przyjazdy z Łotwy i Estonii nieznacznie wzrosną.

Istotny wzrost liczby przyjazdów może nastąpić z państw Europy zachodniej, Ameryki Północnej i pozostałych krajów zamorskich, w tempie 7 proc. rocznie.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę