aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Mniej turystów w Polsce

7 stycznia 2004

Instytut Turystyki szacuje, że w 2003 roku Polskę odwiedziło 13,6 mln turystów, czyli o 3 proc. mniej niż rok wcześniej.

Zanotowano jednak niewielki (o 2 proc.) wzrost liczby turystów w III kwartale 2003 roku, gdy do Polski przyjechało 4,2 mln turystów. Witold Bartoszewicz, ekspert Instytutu ocenia, że lato było dość dobrym okresem w turystyce. - Mija okres spadkowy, w dużej mierze dzięki tańszemu złotemu - powiedział Bartoszewicz.

Turyści zagraniczni wydawali jednak pieniędzy niż w poprzednim roku, przeciętnie 109 dolarów na osobę i 23 dolary dziennie. W poprzednim roku liczby te wynosiły odpowiednio 132 i 29 dolarów. Prawie jedną trzecią ogólnych wydatków turystów stanowiły noclegi, ponad 18 proc. - wyżywienie, 13 proc. - transport, a 20,5 proc. - zakupy na własne potrzeby. W 2003 roku najwięcej osób przyjechało do Polski w celach biznesowych, turystycznych lub w odwiedziny do znajomych i rodziny. Większość turystów (74 proc.) spędzała czas głównie w polskich miastach. Instytut uważa za turystów osoby, które spędziły w Polsce co najmniej jedną dobę, łącznie z noclegiem. Nie uwzględnia się tu osób przekraczających granicę i opuszczających kraj tego samego dnia.

W ciągu 10 miesięcy 2003 roku granice Polski przekroczyło 43,2 mln cudzoziemców. Po wprowadzeniu wiz dla naszych wschodnich sąsiadów w październiku liczba przyjazdów z Rosji, Białorusi i Ukrainy spadła średnio o 54 proc.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę