CTR_80917

Muzeum Wsi Opolskiej

19 czerwca 2002

Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach powstało po to, by chronić i popularyzować kulturę ludową Opolszczyzny. Zgromadzone na wolnym powietrzu zabytki architektury wiejskiej obrazują warunki życia ludności wiejskiej zamieszkującej tereny nad Odrą w okresie od XVIII do pocz. XX wieku. Można obejrzeć tam budynki mieszkalne i gospodarskie (stodoły, spichlerze), zabytki techniki wiejskiej (młyn, wiatraki, kuźnia) oraz użyteczności publicznej (kościół, karczma, szkoła). Ekspozycja przestrzenna jest stale uzupełniana i rozbudowywana. W udostępnionych do zwiedzania wnętrzach mieszkalnych i gospodarczych zgromadzonych jest prawie 7000 eksponatów z zakresu kultury materialnej – przedmioty charakterystyczne dla gospodarki rolniczej, hodowlanej, rzemiosła i życia codziennego mieszkańców wsi opolskiej.

Muzeum Wsi Opolskiej zajmuje się także popularyzacją dawnej i współczesnej kultury ludowej oraz folkloru. Służą temu organizowane imprezy plenerowe, festyny, wystawy problemowe i konkursy. Na trwale wpisały się do opolskiego kalendarza wydarzeń kulturalnych takie przedsięwzięcia jak: "Jarmark Wielkanocny", "Dzień Dziecka w muzeum" czy koncerty laureatów przeglądów i festiwali folklorystycznych.

Muzeum jest czynne od 15 kwietnia do 15 października w godz. od 10.00 do 18.00 - codziennie z wyjątkiem poniedziałków i dni poświątecznych.

MC, 28.03.2001
Opracowano na podstawie strony internetowej Muzeum Wsi Opolskiej

POWIĄZANE

W kilku miastach Polski prowadzona jest kampania "Odpoczywaj na wsi". Jest to pr...

12 marca w Berlinie zakończyła się Międzynarodowa Giełda Turystyczna ITB, w któr...

Nowe możliwości promocji agroturystyki i turystyki wiejskiej. Zachęcamy wszystki...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę