informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Na kokosy za zimno

9 lipca 2004

Tak zimnego lata na Mazurach nie było od dwudziestu lat. Na własnej skórze czują to właściciele gospodarstw agroturystycznych. - Turyści zarezerwowali miejsca i nie przyjechali - żali się jeden z nich.

Warmia i Mazury to nie tylko Kraina Tysiąca Jezior, to także kraina ponad trzech tysięcy gospodarstw agroturystycznych. Gospodarstw, które jak na razie, nie mogą liczyć na zarobek. - Na kokosy za zimno - śmieje się właściciel jednego z nich.

I co z tego?

Alina Kowalska ze wsi Szałkowo koło Iławy w swoim gospodarstwie nad Jeziorakiem może gościć 10 osób. Letnicy jednak jej nie rozpieszczają. - Co z tego, że mamy sprzęt pływający dla gości i dobrze karmimy, skoro pogoda jest beznadziejna i odstrasza turystów - mówi pani Alina. - Swoje robi też konkurencja, której z roku na rok przybywa.

Narzeka też Zofia Traskowska, która prowadzi gospodarstwo agroturystyczne w Dorotowie nad Jeziorem Wulpińskim.

- Ludzie po prostu nie przyjeżdżają, choć wcześniej zarezerwowali miejsca. Jedynie Niemcy jak już wcześniej się zdeklarują, że przyjadą, to zawsze są - twierdzi. - A tak w ogóle, to z roku na rok jest gorzej.

Na niespotykane w lipcu pustki narzekają też w Pluskach nad Wulpińskim. - Od kilku lat wynajmuje łóżka turystom i muszę przyznać, że w tym roku jest ich zdecydowanie mniej - mówi Izabela Grzybowska z Plusek. - A kto przyjeżdża? Głównie Warszawa, ale także Śląsk.

Krótki sezon

Zdaniem Małgorzaty Chojnowskiej, która prowadzi agroturystyczne gospodarstwo "U Przyjaciół" we wsi Ublik w powiecie piskim, oprócz pogody, na letników odstraszająco działają też ceny.

- Ludzie dzwonią, a gdy dowiadują się, jaka jest cena, przeciętnie 30 zł za nocleg, mówią: co? tak drogo? Niestety, strasznie biedniejmy - zauważa Chojnowska. - Na ceny narzekają przede wszystkim ludzie z Olsztyna i Białegostoku. Warszawiakom to się raczej nie zdarza.

"U Przyjaciół" liczą jednak, że ruch w interesie zacznie się po 15 lipca. - Zawsze tak było, więc mam nadzieję, że teraz będzie podobnie. Choć z drugiej strony sezon jest u nas wyjątkowo krótki. Po 20 sierpnia turystów już nie uświadczysz - dodaje Chojnowska. - Potem od połowy września ludzie przyjeżdżają na weekendy. Wiadomo: grzyby, ryby.

Ruch w "Kozim Dworze"

Na małe zainteresowanie letników nie narzeka Andrzej Kłoczewski, który w Gietrzwałdzie prowadzi gospodarstwo agroturystyczne "Kozi Dwór". - Cały czas mamy komplet - cieszy się. - Jak to robimy? Mamy po prostu renomę i doświadczenie w prowadzeniu gospodarstwa.

Kłoczewski dodaje, że na własnej skórze odczuwa już skutki integracji Polski z Unią Europejską. Jego gospodarstwo odwiedzają Holendrzy i Niemcy. - Na Zachodzie zaczęli sobie zdawać sprawę, że tu nie jest już Dziki Zachód, że tu nic im nie grozi - mówi Kłoczewski.

Nie załamujemy jeszcze rąk
(Mariola Platte, prezes Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego)

Nawet największe atrakcje nie pomogą, by w tak fatalną pogodę przyciągnąć turystów. W większości gospodarstw praktycznie nie ma gości. Ludzie odwołali wcześniejsze rezerwacje. A jeśli już przyjeżdżają, to na bardzo krótki pobyt. Jeszcze nie załamujemy rąk, bo liczymy, że sytuacja poprawi się na przełomie lipca i sierpnia. Na ten okres gospodarstwa mają zarezerwowanych 60-80 procent miejsc. Musi jednak poprawić się pogoda. Na ruch w interesie wpływają także czynniki ekonomiczne. Ludzie mają mało pieniędzy i bardzo pilnują pracy. Wielu niechętnie bierze urlopy.


POWIĄZANE

Odkrywanie lokalnej kuchni jest bez wątpienia jednym z najprzyjemniejszych aspek...

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...

12 placówek agroturystycznych zostało we wtorek laureatami konkursu "Na wsi najl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę