Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Nocleg z Internetu

14 lipca 2004

Od wczoraj wystarczy zajrzeć na stronę www.malopolskawita.pl, aby zorientować się, co warto zobaczyć w Małopolsce, na jaką wycieczkę się wybrać i gdzie poszukać noclegu. Nowy portal informacyjno-usługowy złożony z ponad 40 baz danych stworzyły władze województwa razem z Krakowską Fundacją Filmową - realizatorem projektu.

Mamy ponad 5 tysięcy informacji, a prawdopodobnie już za kilka tygodni za pośrednictwem tego portalu będzie możliwa rezerwacja noclegów, wycieczek oraz biletów do kina albo muzeum - mówi Jan Bereza, członek Zarządu Województwa Małopolskiego. Aby rezerwacja była możliwa, trzeba np. podpisać umowy z właścicielami hoteli czy organizatorami spływów Dunajcem - technicznie portal jest gotowy do takich funkcji. Korzystanie z tej bazy danych będzie dla klientów bezpłatne.

Możliwe jest nawet darmowe skopiowanie naszych danych na potrzeby wydania jakiegoś regionalnego informatora turystycznego. Dopiero gdyby jakiś portal chciał wykorzystać całą zawartość tego systemu, musiałby nam zapłacić - twierdzi Tomasz Maciejowski, prezes spółki Apollo Film, pytany, jak Krakowska Fundacja Filmowa chce na tym zarabiać. Dodaje, że portal będzie można wykorzystywać do celów reklamowych. Baza będzie też ciągle poszerzana - każdy właściciel pensjonatu, hotelu czy organizator wycieczek może dodać dane o swym obiekcie do małopolskiego serwera. Poziom oferowanych usług będzie też weryfikowany - zapewniają władze województwa. System jest też zabezpieczony przed próbą umieszczenia na jego stronach niepożądanych treści.

Aby nowy zestaw baz danych, zawierający także informacje o rekreacji, sporcie czy najświeższych wydarzeniach i regionalnych potrawach, zadowolił turystów zagranicznych, konieczne jest przetłumaczenie informacji przynajmniej na język angielski. - 80 procent turystów w Małopolsce to goście krajowi. Jest zatem naturalne, że zaczynamy od języka polskiego - podkreśla Jan Bereza.

Przygotowanie wersji obcojęzycznych kosztuje, a na uruchomienie systemu baz danych wydano już 30 tys. zł - władze woj. małopolskiego wyłożyły 24 tys. zł (w ramach konkursu grantowego Małopolska Gościnna), a Krakowska Fundacja Filmowa dodała 6 tys.

W ubiegłym roku Małopolskę odwiedziło ponad 6 milionów turystów. Niemal co czwarta złotówka zarobiona przez tutejszą gospodarkę pochodzi właśnie z turystyki.

Jan Bereza uważa, że internetowy system to nowa forma gromadzenia informacji turystycznej, m.in. dlatego, że dane o hotelach, pensjonatach czy gospodarstwach agroturystycznych uporządkowano i skategoryzowano. A www.malopolskawita.pl to także rozszerzenie istniejących Wrót Małopolski - portalu województwa www.wrotamalopolski.pl. W bazie już są 763 zabytki, ponad 1000 miejsc noclegowych, wielu sławnych Małopolan i lista cudów regionu. To także wielka bezpłatna encyklopedia wiedzy o atrakcjach tej części kraju - podkreślają twórcy bazy danych.

Na razie niektóre linki aż się proszą o rozszerzenie - np. regionalnych legend i podań znaleźliśmy tylko sześć, w tym spoza Krakowa zauważono jedynie Janosika i świętą Kingę. W dodatku treści owych legend na stronach portalu - choćby w krótkiej formie - na razie nie ma.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę