dnikukurydzy_210818

Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej

19 czerwca 2002

Już po raz siódmy w Wojciechowie odbyły się Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej i towarzyszące im Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie. Impreza o charakterze edukacyjno-promocyjnym rozpoczęła się 4 lipca br. i trwała do 15 lipca.

W warsztatach wzięło udział 11 młodych kowali z terenu całej Polski. Podczas pobytu w Wojciechowie adepci sztuki kowalskiej pod kierunkiem doświadczonych kowali z Zakopanego, Podkarpacia i Świętokrzyskiego nabywali i doskonalili wiedzę i umiejętności z zakresu kucia i zdobienia metalu.

Oprócz zajęć praktycznych przewidziano część teoretyczną – szkolenie BHP, wykłady z zakresu historii kowalstwa, regionalizmu, właściwości metali oraz podstawowe zasady projektowania wyrobów.

Zajęcia praktyczne objęły m.in.:

  • naukę podstawowych technik kowalskich takich jak: nagrzewanie metalu, spęcznianie, wydłużanie, zaginanie, skręcanie, obróbka cieplna metalu, hartowanie, przebijanie, przecinanie, oksydowanie, zgrzewanie,
  • regenerację narzędzi kowalskich, 
  • zdobienie,
  • pokaz podkuwania koni oraz wykonywania narzędzi kowalskich.

Dla uczestników warsztatów zetknięcie się z pracą mistrzów to możliwość zdobycia wielu wiadomości i umiejętności, a także zaobserwowania odrębności regionalnej sztuki kowalskiej. Uczniowie podczas pokazów występują w charakterze pomocników kowali, podpatrując różnorodne, wypracowane przez lata prób i doświadczeń metody kucia i zdobienia metalu.

Kładziemy nacisk na kultywowanie tradycyjnych technik i regionalnych wzorów. Każdy tak wykonany wyrób to oryginalne dzieło sztuki – powiedziała współorganizatorka spotkania Urszula Mirosław z Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie.

Targi Sztuki Kowalskiej stanowią doskonałą okazję do wypromowania twórczości najlepszych polskich kowali, zaprezentowania ich oferty, pozyskania klienta bądź wykonawcy projektów.


POWIĄZANE

12 placówek agroturystycznych zostało we wtorek laureatami konkursu "Na wsi najl...

"Odpoczywaj na wsi" - to projekt promujący turystykę wiejską wraz z dziedzictwem...

Mimo unijnych dopłat, które już w około 50 proc. składają się na ogólne dochody ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę