aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej

19 czerwca 2002

Już po raz siódmy w Wojciechowie odbyły się Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej i towarzyszące im Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie. Impreza o charakterze edukacyjno-promocyjnym rozpoczęła się 4 lipca br. i trwała do 15 lipca.

W warsztatach wzięło udział 11 młodych kowali z terenu całej Polski. Podczas pobytu w Wojciechowie adepci sztuki kowalskiej pod kierunkiem doświadczonych kowali z Zakopanego, Podkarpacia i Świętokrzyskiego nabywali i doskonalili wiedzę i umiejętności z zakresu kucia i zdobienia metalu.

Oprócz zajęć praktycznych przewidziano część teoretyczną – szkolenie BHP, wykłady z zakresu historii kowalstwa, regionalizmu, właściwości metali oraz podstawowe zasady projektowania wyrobów.

Zajęcia praktyczne objęły m.in.:

  • naukę podstawowych technik kowalskich takich jak: nagrzewanie metalu, spęcznianie, wydłużanie, zaginanie, skręcanie, obróbka cieplna metalu, hartowanie, przebijanie, przecinanie, oksydowanie, zgrzewanie,
  • regenerację narzędzi kowalskich, 
  • zdobienie,
  • pokaz podkuwania koni oraz wykonywania narzędzi kowalskich.

Dla uczestników warsztatów zetknięcie się z pracą mistrzów to możliwość zdobycia wielu wiadomości i umiejętności, a także zaobserwowania odrębności regionalnej sztuki kowalskiej. Uczniowie podczas pokazów występują w charakterze pomocników kowali, podpatrując różnorodne, wypracowane przez lata prób i doświadczeń metody kucia i zdobienia metalu.

Kładziemy nacisk na kultywowanie tradycyjnych technik i regionalnych wzorów. Każdy tak wykonany wyrób to oryginalne dzieło sztuki – powiedziała współorganizatorka spotkania Urszula Mirosław z Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie.

Targi Sztuki Kowalskiej stanowią doskonałą okazję do wypromowania twórczości najlepszych polskich kowali, zaprezentowania ich oferty, pozyskania klienta bądź wykonawcy projektów.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę