aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Park Krajobrazowy "Dolina Baryczy"

19 czerwca 2002

Dolina Baryczy została objęta ochroną parku krajobrazowego w 1996 roku. Jej najcenniejszymi elementami są kompleksy stawów rybnych, lasy łęgowe, grądy niskie i olsy. Miejsca te odznaczają się bardzo bogatą fauną – pod względem ornitologicznym dolina Baryczy jest obszarem unikatowym na skalę europejską. W rezerwacie "Stawy Milickie" (istniejącym już od 1963 roku) chronione są szczególnie cenne i rzadkie gatunki ptaków, jak bączek, czapla purpurowa, bocian czarny, orzeł bielik, łabędź krzykliwy oraz fragmenty środowisk wodnych i błotnych, stanowiące miejsca ich bytowania. Charakterystycznymi gatunkami leśnymi są: dzięcioł czarny, lelek kozodój i gołąb siniak. Stawy Milickie stanowią największe w Europie Środkowej skupienie lęgowe gęsi. O randze rezerwatu świadczy fakt umieszczenia go na liście najcenniejszych obszarów wodno-błotnych objętych międzynarodową konwencją RAMSAR.

Dolina Bryczy to nie tylko wody, ale również lasy – olsy, łęgi, grądy i buczyny. Ich najpiękniejsze i najcenniejsze fragmenty objęte zostały rezerwatami. Tu, na terenach podmokłych i bagiennych doskonałe siedlisko znalazła zwłaszcza olcha. Na obszarze parku występują 42 gatunki roślin i grzybów chronionych, w tym 28 objętych ochroną całkowitą.

Różnorodność biotopów stwarza zwierzętom dogodne warunki życia i rozwoju. Liczne są gatunki ryb (karp, lin, amur, tołpyga, sum, sandacz), płazów (żaba moczarowa, wodna, kumak, rzekotki, traszki) i ssaków (dzik, sarna, jeleń, jenot, norka amerykańska).

Ze względu na brak przemysłu i słabe gleby zaludnienie na obszarze parku jest niewielkie, co pozwala zachować jego naturalne walory. Malowniczo położone wśród lasów i pól wioski oraz zróżnicowanie środowiska przyrodniczego powoduje, że teren ten jest bardzo atrakcyjny turystycznie.

Opracowano na podstawie: www.uwoj.wroc.pl/dzpk 

POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę