dnikukurydzy_210818

Park Narodowy Gór Stołowych

19 czerwca 2002

Park Narodowy Gór Stołowych obejmuje jedno z najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych pasm górskich w Polsce. Wyjątkowość krajobrazu Gór Stołowych wynika z ich budowy. Jest to jedyny w Polsce przykład gór płytowych, zbudowanych z górnokredowych piaskowców, leżących w dwóch głównych poziomach. Skały te stanowiły dno morza, które zostało wypiętrzone na wysokość kilkuset metrów w wyniku ruchów górotwórczych. Pomiędzy nimi występują pokłady nieprzepuszczalnych margli. Na skutek erozji przyroda wyrzeźbiła w skałach piaskowca fantastyczne formy skalne tworzące zespoły, stanowiące najwyższej klasy atrakcje krajoznawcze.
Góry Stołowe widziane z odległości kilkunastu kilometrów mają charakter płaskiego stołu (stąd nazwa) o pionowych krawędziach opadających niekiedy 300 m w dół, w kierunku Kotliny Kłodzkiej i dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej.
Z wyrównanego niższego poziomu Gór Stołowych wyrastają 4 zasadnicze masywy
skalne. Najwyższym jest Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.). Na szczyt prowadzi droga zbudowana z 682 kamiennych stopni. Ogromny labirynt pośród wspaniałych form skalnych posiadających nazwy utworzone od swoich charakterystycznych kształtów, oraz kilka punktów widokowych, skąd przy dobrej widoczności zobaczyć można całą Ziemię Kłodzką, oraz pasmo Sudetów wraz z Karkonoszami.
Błędne Skały - niepowtarzalny labirynt obejmujący grzbiet Skalniaka (915 m n.p.m.), pomiędzy wypłukanymi przez wodę i powietrze kilkumetrową warstwą skał piaskowca. Powstałe bloki skalne na powierzchni 21 ha tworzą kilkusetmetrową trasę turystyczną o niepowtarzalnym uroku, którą zwiedzając często dosłownie przeciskamy się pomiędzy skałami wąskimi szczelinami.
W górach Stołowych znajduje Wielkie Torfowisko Batorowskie (rezerwat ścisły) na obszarze ok. 40 ha. Na torfowisku tym rosną rzadkie gatunki roślin: widłak torfowy, wierzba brzozolistna i lapońska, rosiczka, wrzosiec bagienny. Powstało ono w niższym poziomie Gór Stołowych na podłożu nieprzepuszczalnych margli.

Opracowano na podstawie: www.sudety.info.pl


POWIĄZANE

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...

12 placówek agroturystycznych zostało we wtorek laureatami konkursu "Na wsi najl...

"Odpoczywaj na wsi" - to projekt promujący turystykę wiejską wraz z dziedzictwem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę