aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Pieniądze na turystykę i miejsca pracy

3 grudnia 2003

Od dziś rolnicy, gminy i organizacje pozarządowe mogą składać wnioski o środki z programu SAPARD przeznaczone na różnicowanie działalności gospodarczej na obszarach wiejskich.

Dofinansowanie będzie udzielane w ramach nowo uruchomionego Działania 4 programu SAPARD „Różnicowanie działalności gospodarczej na obszarach wiejskich”. Na możliwość ubiegania się o wsparcie na ten cel potencjalni beneficjeni czekają już od kilku miesięcy. Ze wstępnych zapowiedzi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynikało, że program ruszy na początku lata. Jednak dopiero teraz Komisja Europejska wyraziła zgodę na uruchomienie tej puli. ARiMR ustaliła dwa terminy składania wniosków: 3–22 grudnia oraz 23 grudnia – 12 stycznia. Przedsięwzięcia zakwalifikowane w Działaniu 4 przewidują udzielenie pomocy finansowej rolnikom i domownikom na tworzenie źródeł dodatkowego dochodu z działalności poza rolnictwem. Ze wsparcia będą mogli korzystać również przedsiębiorcy działający na obszarach wiejskich, którzy zatrudniają nie więcej niż 50 osób – na tworzenie miejsc pracy. Wsparcie obejmuje refundację kosztów uruchomienia do 6 etatów, po 35 tys. zł na miejsce pracy w sferze pozarolniczej, czyli maksymalnie do 210 tys. zł na przedsięwzięcie. Może ono dotyczyć niemal nieograniczonego zakresu działalności gospodarczej i usługowej.

Z wnioskami mogą wystąpić także gminy i organizacje pozarządowe na projekty obejmujące budowę lub remont publicznej infrastruktury turystycznej, organizację i tworzenie infrastruktury komunikacji lokalnej na potrzeby ruchu turystycznego, tworzenie systemów informacji turystycznej w gminach lub związkach międzygminnych oraz w promocji walorów gmin w celu zwiększenia ich atrakcyjności turystycznej.

Projekty mogą być realizowane na obszarach wsi oraz miast liczących do 7 tys. mieszkańców. Wnioski są przyjmowane w oddziałach regionalnych Agencji.

Wczoraj ruszyła też 5 tura składania wniosków o pomoc finansową na przedsięwzięcia z zakresu przetwórstwa i marketingu artykułów rolnych i rybnych (Działanie 1). Ubiegającym się zostały jeszcze dwa terminy – od 2 grudnia 2003 r. do 2 stycznia 2004 r. oraz od 5 stycznia do 5 lutego 2004 r.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę