informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Piramidy na Kujawach

19 lipca 2004

Niewiele osób wie, że na Kujawach są piramidy. Grobowce sprzed ponad pięciu tysięcy lat to zabytki na skalę europejską. Można je zobaczyć w Wietrzychowicach koło Izbicy Kujawskiej.

"Piramidy" to nieprzypadkowa nazwa: kamienne budowle powstawały bowiem w tym samym czasie, co piramidy w Egipcie. Naukowcy mówią, że właśnie z basenu Morza Śródziemnego na Kujawy dotarła idea budowania olbrzymich miejsc pochówku i zapewnienia życia zmarłym po śmierci. - Chodziło o to, by zmarłemu wybudować dom do życia po śmierci – mówi Olga Kruk-Horonziak, kierownik wojewódzkiego oddziału Służby Ochrony Zabytków we Włocławku.

Na początku w grobowcach chowano przywódców plemion, czarowników, szamanów. Jednym słowem osoby wyróżniające się. Potem pochówki były już wieloosobowe. W grobowcach spoczywały rodziny. Kujawskie piramidy, w odróżnieniu od egipskich, nie kryły bogactw. Do grobowca wkładano zwykle jedynie gliniane naczynie, narzędzie krzemienne, kilka bursztynowych paciorków.

Sama budowa piramid była bardzo wyczerpująca. wymagała pracy wielu rąk. – Najprawdopodobniej odbywało się to przy pomocy okrągłych bali – mówi Olga Kruk-Horonziak – Aby wybudować budowlę o takiej kubaturze, trzeba było pracy 30 osób i pracy codziennej od dwóch do trzech miesięcy.

Na Kujawach zostało kilkanaście grobowców. To zaledwie jeden procent tego, co wybudowano przed wiekami. Reszta została zniszczona przez rabusiów. Z kamieni rozkradanych grobowców budowano między innymi drogi i folwarki.


POWIĄZANE

Odkrywanie lokalnej kuchni jest bez wątpienia jednym z najprzyjemniejszych aspek...

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...

12 placówek agroturystycznych zostało we wtorek laureatami konkursu "Na wsi najl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę