informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Płoną lasy

6 września 2002

Narasta zagrożenie pożarowe w polskich lasach - ostrzegł Instytut Badawczy Leśnictwa. Rośnie liczba pożarów, a sytuację może poprawić tylko deszcz.

Jeśli nie spadnie deszcz, torfowiska będą płonąć do zimy; ostatni taki pożar był w 1971 roku – uważają strażacy walczący z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym.

Utrzymująca się susza powoduje skrajne przesuszenie ściółki leśnej i katastrofalne zagrożenie pożarowe. W środę w kraju doszło do 128 pożarów lasów. Najwięcej pożarów powstało w woj. mazowieckim - 45, świętokrzyskim - 15, podlaskim - 11 i łódzkim - 10.

Dym z pożarów (płoną także torfowiska na Ukrainie) unosi się praktycznie w całej wschodniej części kraju. W Warszawie oglądanej z wysokości kilkuset metrów w czwartek przed południem widać było tylko górne piętra najwyższych budynków. W miarę zbliżania się do wschodniej granicy Polski sytuacja stawała się coraz gorsza. Pod koniec lotu widoczność wynosiła około kilometra – powiedział po wylądowaniu w Suwałkach jeden z pilotów policyjnego śmigłowca.

Wszyscy uczestniczący akcji podkreślają, że tylko duże opady deszczu mogą ugasić pożar torfowisk, które - w niektórych miejscach - wypaliły się do głębokości nawet pięciu metrów. Wchodzenie na nie jest bardzo niebezpieczne. Na wierzchu wygląda to jak normalna wypalona trawa. Ale wystarczy zrobić krok i człowiek zapada się w ziemi czy w torfie. Był zresztą jeden przypadek strażaka-ochotnika, który wpadł w taką dziurę i poparzył się – opowiada jeden ze strażaków biorący udział w akcji.  

Leśnicy przypominają, że ponad 90 proc. wszystkich pożarów powstaje z winy człowieka. Proszą o przestrzeganie ograniczeń w dostępie do lasów i zachowanie szczególnej ostrożności w czasie przebywania w kompleksach leśnych.


POWIĄZANE

Odkrywanie lokalnej kuchni jest bez wątpienia jednym z najprzyjemniejszych aspek...

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...

12 placówek agroturystycznych zostało we wtorek laureatami konkursu "Na wsi najl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę