aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Podatek od agroturystycznych nieruchomości

19 czerwca 2002

Działalność agroturystyczna polegająca na wynajmowaniu pokoi gościnnych umożliwia m.in. korzystanie z preferencji podatkowych dotyczących nieruchomości.

Zgodnie z ustawą z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. nr 9, poz 31 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają: 

  • budynki lub ich części, 
  • budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza lub leśna, 
  • grunty nie objęte przepisami o podatku rolnym lub leśnym,
  • grunty objęte przepisami o podatku rolnym lub leśnym związane z prowadzeniem działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza lub leśna.

Wysokość stawki podatku uzależniona została od sposobu wykorzystywania nieruchomości. Budynki przeznaczone na cele mieszkalne lub ich części opodatkowane są w tym roku w wysokości maksymalnej 0,46 zł za 1 m2 powierzchni użytkowej. Gdy przedmiotem opodatkowania są budynki lub ich części związane z działalnością gospodarczą inną niż rolnicza lub leśna, oraz budynki mieszkalne zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej, to stawka ta nie może przekroczyć w 2001 roku kwoty 15,36 zł za 1 m2 powierzchni użytkowej. 

Za działalność gospodarczą nie uznaje się działalności agroturystycznej, polegającej na wynajmie pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich osobom przebywającym na wypoczynku, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5. Preferencja dotycząca podatku obejmuje zatem wszystkich mieszkańców terenów wiejskich, nie tylko rolników. 

Są jednak pewne różnice. Jeśli pokoje gościnne znajdujące się w budynku mieszkalnym wynajmowane są przez rolnika, obniżona stawka podatku od nieruchomości dotyczyć może jedynie budynku mieszkalnego. Gdy usługi agroturystyczne świadczy mieszkaniec wsi, ale nie rolnik, niższa stawka podatku dotyczyć może, oprócz budynku mieszkalnego, również gruntu, który jest związany z tą działalnością. Wówczas za teren przygotowany specjalnie dla turystów, np. ogródek, stawka podatku nie może przekroczyć w bieżącym roku 0,08 zł za 1 m2 powierzchni.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę