informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Podziemne przejście dla płazów

7 kwietnia 2003

Żaby, ropuchy i traszki w Górach Stołowych otrzymały podziemne przejścia, którymi bezpiecznie mogą docierać do jedynego w okolicy stawu w Jeleniowie i tam składać skrzek. Te podziemne płazie pasaże są jedynymi w Polsce, wybudowanymi pod już istniejącą drogą.

Żabie gody już się kończą. Nie czekając na oficjalne otwarcie tuneli, płazy wędrują nimi do stawu już od tygodnia. W ciepłe dni z przejść korzystało ponad dwa tysiące żab. Jeśli weźmie się pod uwagę, że żaby i ropuchy, to nie tylko element biocenozy, ale i sprzymierzeńcy rolników i działkowców w walce z owadami, łatwo docenić wagę inicjatywy.

W budowę podziemnych przejść w Jeleniowie 200 tysięcy złotych zainwestowali Duńczycy, u których niekontrolowany rozwój rolnictwa, spowodował całkowite wyginięcie żab. Teraz ratują je wszędzie tam, gdzie to jest możliwe. To bardzo ważne, by Polska, która teraz będzie budowała sieć dróg i rozwijała rolnictwo, nie powtórzyła naszych błędów i nie wytępiła płazów. Chcemy z wami współpracować, by do tego nie dopuścić – powiedział Lars Briggs z Danii.

Tegoroczne żabie gody, podobnie jak wiosna, były opóźnione o dwa tygodnie. Za tydzień prawdopodobnie przystąpią do rozmnażania ropuchy, które również będą mogły skorzystać z nowych tuneli.


POWIĄZANE

Odkrywanie lokalnej kuchni jest bez wątpienia jednym z najprzyjemniejszych aspek...

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...

12 placówek agroturystycznych zostało we wtorek laureatami konkursu "Na wsi najl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę