informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Pojezierze Wielkopolskie

19 czerwca 2002

Jeden z trzech wielkich regionów pojeziernych Polski. Zajmuje niecałe 10% powierzchni kraju. Rzeźba regionu jest związana z fazą poznańską ostatniego zlodowacenia. Obszar za sprawą moren i pagórków polodowcowych wznosi się do 192 m n.p.m. Występuje tu ponad 1000 jezior, z których największym jest Gopło o powierzchni 21,8 km2. Jeziora te są eutroficzne, czyli bogate w substancje mineralne i różnorodne zbiorowiska roślin wodnych i bagiennych. Na brzegach znajdują się piękne rośliny o liściach pływających, jak lilie wodne z grążelem żółtym i grzybieniem białym. Największą zaletą Pojezierza jest dobry stan środowiska naturalnego. Stosunkowo mało skażone powietrze oraz wody jezior i rzek zachęcają do korzystania ze szlaków turystyki wodnej (np. Obra, górna Noteć, Gopło-Warta). Lasy są dość bogate w zwierzynę; najcenniejsze ich fragmenty objęto ochroną rezerwatową. W granicach Pojezierza znajduje się Wielkopolski Park Narodowy. Pojezierze wyróżnia się jednak głównie walorami kulturowymi. 

Źródło: T. Lijewski, B. Mikułowski, J. Wyrzykowski: "Geografia Turystyki Polski", PWE W-wa 1992, www.gss.abis.lodz.pl/~magellan/parki

POWIĄZANE

Pogoda w marcu i kwietniu nie rozpieszcza Polaków, jednak w innych częściach Eur...

Odkrywanie lokalnej kuchni jest bez wątpienia jednym z najprzyjemniejszych aspek...

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę