Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Polak za granicą

10 marca 2004

Rady, ostrzeżenia i praktyczne informacje dla wszystkich, którzy chcą wyjechać za granicę, zawiera zaprezentowany we wtorek, 10 czerwca, poradnik "Polak za granicą. Poradnik 2003". Jest to już siódma edycja tego poradnika.

 Rzecznik MSZ i dyrektor Departamentu Systemu Informacji ministerstwa Bogusław Majewski powiedział na wtorkowej konferencji prasowej, że tak, jak każdy kierowca powinien mieć w samochodzie apteczkę i trójkąt, tak każdy Polak zamierzający spędzić urlop za granicą, powinien zapoznać się z tym poradnikiem i traktować go jak niezbędnik.

W poradniku znajdują się informacje dotyczące ponad 190 krajów. MSZ przestrzega przed wyjazdami w rejony świata, gdzie trwają konflikty zbrojne, zamieszki na tle religijnym czy etnicznym, na tereny zagrożone epidemiami, np. tam, gdzie obecnie pojawiła się choroba SARS.

Z oczywistych względów odradza też próbę dostania się do Iraku. Majewski powiedział, że region ten – w tym też polska strefa stabilizacyjna, w której znajduje się wiele zabytków i ciekawych turystycznie miejsc – cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jednak w tej chwili jest to kraj bardzo niebezpieczny, do którego nie zalecamy wyjazdów. To jest truizm oczywiście, ale przez dłuższy czas kraj ten nie będzie miejscem, do którego turyści mogą się udawać, nie tylko dlatego, że tam może być niebezpiecznie, ale też dlatego, że nie bardzo będą mieli się jak tam dostać – powiedział Majewski.

Zaznaczył, że nawet dyplomaci akredytowani w Iraku, którzy chcieliby podjąć ponownie działalność, nie są w stanie tam dotrzeć. Z czasem Irak stanie się miejscem, do którego bardzo chętnie turyści będą się udawali. Do tego czasu potrzebna jest jednak ogromna ilość pracy, by ten kraj zaczął normalnie funkcjonować – powiedział rzecznik MSZ.

W poradniku znalazły się informacje o wszystkich praktycznie krajach, do których wyjeżdżają Polacy. Można tam także znaleźć zalecenia MSZ, jak przygotować się do wyjazdu, zachowywać w trakcie podróży, oraz informacje, co dla polskiego turysty mogą zrobić pracownicy polskiej służby konsularnej.

Dużą wagę przywiązano do ostrzeżeń przed posiadaniem i przewożeniem narkotyków. W niektórych krajach grozi za to kara śmierci, m.in. w Bangladeszu, Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a w wielu innych – kara wieloletniego więzienia.

W krajach islamskich nie zaleca się kobietom samotnego podróżowania, muszą też pamiętać o odpowiednim stroju. Nie wolno w tych krajach spożywać alkoholu w miejscach publicznych, a w okresie ramadanu, oprócz alkoholu, nie powinno się w takich miejscach spożywać posiłków i palić papierosów.

Do Danii nie można wwozić noży i scyzoryków sprężynowych, niezależnie od długości ich ostrza. W Egipcie za narkotyk uważany jest nawet mak. Z Kuby nie można wywieźć cygar i innych wyrobów tytoniowych zakupionych poza siecią państwowych sklepów. Turyści udający się do Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej powinni natomiast pamiętać, że nie ma tam sieci telefonii komórkowej, a aparaty są zabierane do depozytu na przejściach granicznych.

Poradnik został przygotowany we współpracy MSZ z Polską Agencją Informacyjną, na podstawie materiałów dostarczonych przez polskie placówki dyplomatyczne. Nakład wyniósł 2,5 tys., ale możliwe jest dodrukowanie. Można go będzie kupić w księgarniach, a także w siedzibie PAI.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę