informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Polskie wizy dla obywateli Ukrainy

1 sierpnia 2003

1 października Polska wprowadzi wizy dla obywateli swych wschodnich sąsiadów – Ukrainy, Białorusi i Rosji – zgodnie z wymogami Unii Europejskiej. Jednak od Ukraińców nie będą pobierane opłaty za wizy, gdyż władze w Kijowie przyjęły propozycję, by w zamian za bezpłatne wizy dla swych obywateli w ogóle nie wprowadzały wiz dla Polaków.

Celem podpisanej w środę w Kijowie polsko-ukraińskiej umowy o zasadach ruchu osobowego jest uproszczenie trybu podróży obywateli obu państw, Polski i Ukrainy, zgodnie z ich ustawodawstwami wewnętrznymi i zobowiązaniami międzynarodowymi, w zgodności z prawem Unii Europejskiej, w warunkach obowiązywania od 1 października 2003 roku ruchu wizowego – poinformował rzecznik prasowy MSZ, Bogusław Majewski.

W myśl umowy zwolnieni z obowiązku posiadania wiz będą posiadacze paszportów dyplomatycznych (z wyjątkiem osób skierowanych skierowanych do pracy w przedstawicielstwach Ukrainy w Polsce); członkowie załóg statków powietrznych i morskich, w tym samolotów awaryjnych ratowniczych; obywatele Ukrainy, którzy otrzymują karty pobytu wydane przez właściwe organy RP.

Wizy wydawane będą niezwłocznie w następujących przypadkach:

 • podróże w celu odwiedzenia ciężko chorego lub nieuleczalnie chorego członka rodziny,
 • podróże osób potrzebujących pilnej pomocy medycznej lub osób ciężko lub nieuleczalnie chorych,
 • podróże najbliższych krewnych w celu wzięcia udziału w pogrzebie członka rodziny.

Wizy będą wydawane w ciągu 2dni od dnia otrzymania stosownego wniosku członkom delegacji oficjalnych, komisji międzynarodowych i grup roboczych uczestniczących w rozmowach i konsultacjach oraz przedsięwzięciach organizowanych przez organizacje międzynarodowe, uczestnikom akcji humanitarnych, programów wymiany dzieci i młodzieży.

Prawo do otrzymania wizy wielokrotnej mają mieć:

 • pracownicy kolejowi wykonujący obowiązki służbowe,
 • kierowcy wykonujący międzynarodowe przewozy drogowe,
 • uczestnicy wymiany na szczeblu organów władzy państwowej i samorządu terytorialnego, niezależnie od ich dziedziny działalności,
 • osoby biorące udział w regularnych dwustronnych kontaktach w dziedzinie gospodarki, kultury, nauki, edukacji, sportu lub w innych ważnych sferach współpracy,
 • osoby posiadające dokument potwierdzający prawo własności do nieruchomości znajdującej się na terytorium RP lub prawo do otrzymania spadku na terytorium RP,
 • osoby podróżujące w celu odwiedzenia miejsc pochówku i grobów krewnych na terytorium RP,
 • osoby podróżujące w celu podtrzymania udokumentowanych kontaktów rodzinnych  i odwiedzenia miejsca swojego pochodzenia, a także członkowie ich rodzin i najbliżsi krewni,
 • osoby w wieku emerytalnym – po przedstawieniu odpowiednich dokumentów.

Wizy będą wydawane na Ukrainie przez Konsulaty Generalne RP w Kijowie, Charkowie, Lwowie, Łucku i Odessie. Umowa przewiduje odstąpienie od wymogu uzyskania polskich wiz tranzytowych przez obywateli Ukrainy, posiadających wizy lub prawo pobytu w państwach grupy Schengen.


POWIĄZANE

Odkrywanie lokalnej kuchni jest bez wątpienia jednym z najprzyjemniejszych aspek...

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...

12 placówek agroturystycznych zostało we wtorek laureatami konkursu "Na wsi najl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę