informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Pomoc dla farmerów

14 stycznia 2004

W niewielkiej Austrii co piąte miejsce wypoczynku oferowane jest w wiejskiej zagrodzie. Agroturystyka jest tam znaczącym elementem gospodarki, bo każdego roku wczasowicze, którzy spędzają urlop na wsi zostawiają u gospodarzy aż 12 mld szylingów, czyli prawie 1 mld euro.


W krajach Unii Europejskiej szczególnie dynamiczny rozwój agroturystyki nastąpił w latach 80. Wtedy to podwoiła się liczba gospodarstw rolnych, do których przyjeżdżali wakacyjni goście. Skąd wziął się taki agroturystyczny boom ?

20 lat wcześniej zaobserwowano drastyczny spadek dochodów rolników, szczególnie tych, którzy mieli małe gospodarstwa. Było to m.in. następstwem specjalizacji produkcji i mechanizacji w rolnictwie. Wiejskie obszary wyludniały się coraz bardziej. Aby zatrzymać ten proces Wspólnota Europejska, zaczęła oferować farmerom pomoc finansową na uruchomienie działalności pozarolniczej. Dodatkowe źródła dochodów można było znaleźć m.in. w agroturystyce.

Procesu wyludniania wsi nie można tak łatwo zahamować, bo małe gospodarstwa upadają, a i młodzi szukają bardziej atrakcyjnej i lepiej płatnej pracy. Dlatego dziś UE kładzie jeszcze większy nacisk na rozwój regionów wiejskich. Temu służą znaczne fundusze pomocowe na zwiększanie liczby gospodarstw rolnych, w których przyjmuje się gości.

W Szwecji, Finlandii, Wielkiej Brytanii czy Austrii dochody z działalności turystycznej uzyskuje co dziesiąty, a w niektórych regionach nawet co piąty rolnik.
Pomoc dla farmerów
Unijni farmerzy, którzy chcą przeprowadzić zmiany w gospodarstwie rolnym - dostosować je do przyjmowania gości, wyposażyć pokoje w dodatkowy sprzęt, a poszerzenie oferty przyczyni się do zapewnienia im dodatkowego źródła dochodu, mogą ubiegać się o bezzwrotną pomoc finansową. Istnieją tam bowiem różne programy wspomagające rozwój terenów wiejskich, np. Leader, Interreg itp.
Nikt jednak nie daje pieniędzy od razu. Farmerzy z własnej kieszeni wykładają gotówkę na realizację projektu. Jeśli jej nie mają mogą zaciągnąć zwykły kredyt komercyjny, który jest oprocentowany na poziomie naszych kredytów preferencyjnych. Dopiero po zakończeniu inwestycji otrzymują dotację. W niektórych, zwłaszcza tych biedniejszych regionach Unii, zwrot poniesionych przez rolników nakładów sięgać może nawet 50%.

O kredyty z dopłatami Agencji mogą starać się rolnicy, którzy chcą urządzić dla wczasowiczów pola namiotowe lub wyremontować budynki mieszkalne albo gospodarskie. Państwo Konarscy z mazowieckiego Łaźniewka skorzystali także z takiej możliwości. Na remont zaciągnęli kredyt. Kwota takiego kredytu nie może przekroczyć 2 mln zł. Udzielany jest on maksymalnie na 8 lat z możliwością dwuletniej karencji w spłacie kapitału. Oprocentowanie jest zmienne, obecnie wynosi około 9% w skali roku.

Warunkiem udzielenia kredytu jest posiadanie przynajmniej 20% środków własnych. Aby go uzyskać trzeba ponieść również nakłady - rzeczoznawca musi dokonać wyceny wartości gospodarstwa. Potrzebny jest też biznes-plan. Są jeszcze inne wydatki, np. wyciąg z ksiąg wieczystych, czy sporządzenie map geodezyjnych, poza tym niektóre banki pobierają kilkuprocentową prowizję. W sumie te dodatkowe koszty mogą pochłonąć 10% wartości kredytu.

Atrakcyjnie położone, dobrze funkcjonujące gospodarstwo agroturystyczne może znacznie zwiększyć dochody rolnika. Załóżmy, że ma on do dyspozycji gości 8 łóżek i średnio w roku wykorzystanych zostanie 400-500 noclegów, to w sumie rolnik może zarobić przeciętnie ponad tysiąc złotych miesięcznie.POWIĄZANE

Odkrywanie lokalnej kuchni jest bez wątpienia jednym z najprzyjemniejszych aspek...

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...

12 placówek agroturystycznych zostało we wtorek laureatami konkursu "Na wsi najl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę