aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Powstał największy park narodowy Afryki 

11 grudnia 2002

Przywódcy trzech państw Afryki południowej oficjalnie utworzyli w poniedziałek największy park narodowy w Afryce, który – jak oczekują – przyczyni się do ożywienia turystyki w regionie.

Great Limpopo Transfrontier Park, który ma powierzchnię niemal równą obszarowi Belgii i znajduje się na pograniczu RPA, Mozambiku i Zimbabwe, zostanie otwarty dla zwiedzających na początku przyszłego roku. W ceremonii oficjalnego utworzenia parku w mozambickiej miejscowości Xai Xai nad rzeką Limpopo wzięli udział prezydenci RPA Thabo Mbeki, Zimbabwe Robert Mugabe i Mozambiku Joaquin Chissano.

Udane połączenie naszych trzech parków w Transgraniczny Park Limpopo pokazuje, że nic nie jest niemożliwe i jest wyzwaniem dla nas wszystkich, abyśmy działali dalej na rzecz rozwoju naszych krajów – powiedział Mbeki.

Park ma obszar 35.000 kilometrów kwadratowych, zaś w jego skład weszły południowoafrykański park Krugera, park Limpopo w Mozambiku i park Gonarezhou w Zimbabwe.

Ekolodzy wypowiadają się z zadowoleniem o nowym parku, w którym mieszkają m.in. słonie, lwy i nosorożce, ale krytycy mają zastrzeżenia co do udziału Zimbabwe, gdyż są doniesienia o zabijaniu zwierząt w tamtejszych parkach. Wskazują również na panujący w Zimbabwe kryzys polityczny i gospodarczy. Oprócz zniesienia wiz i zbudowania połączeń dla turystów, trzy kraje zadbały także o to, aby ułatwić swobodne przemieszczanie się zwierząt. Ponadto z RPA przewieziono ponad 1.000 zwierząt, w tym kilkadziesiąt słoni, do Mozambiku, gdzie wojna domowa poważnie wyniszczyła populację zwierząt.

Władze trzech krajów mają nadzieję, że nowy park przyciągnie zagranicznych gości do regionu, w którym turystyka ostatnio przeżywa kryzys. W RPA turyści boją się przestępczości, Zimbabwe jest pogrążone w kryzysie, a Mozambik nigdy nie był krajem licznie odwiedzanym przez turystów.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę