aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Promocja agroturystyki

12 lipca 2004

Większość gospodarstw agroturystycznych nie jest w stanie samodzielnie wypromować swoich usług. Wymaga to specjalnych kwalifikacji i bardzo wysokich nakładów. Dlatego we wszystkich krajach Unii Europejskiej promowaniem kwater wiejskich zajmują się profesjonalne stowarzyszenia agroturystyczne, organizacje rolnicze i turystyczne, które mogą liczyć na współpracę i pomoc finansową państwa i władz lokalnych.

W Anglii promocją wypoczynku na wsi zajmuje się między innymi "Biuro Wakacji na Farmie". Organizacja skupia ponad 1000 gospodarstw. Prowadzi szczegółowe badania rynkowe i rezerwację miejsc. Co roku wydaje ogólnokrajowy katalog ofert sprzedawany w kraju i za granicą.

W Niemczech każdy Land prezentuje swój region turystyczny, wydając katalogi lokalne. Pomagają w tym izby rolnicze, banki, poczta i ministerstwo rolnictwa.

Najstarszą organizacją zrzeszającą gospodarstwa agroturystyczne w Europie jest francuska Federacja "Gites de France". Pośredniczy ona w rezerwacji i sprzedaży miejsc noclegowych poprzez sieć biur we wszystkich francuskich gminach.

W Polsce promocją agroturystyki zajmują się miedzy innymi Ośrodki Doradztwa Rolniczego. Popularyzują one agroturystykę wśród rolników i pomagają im w organizowaniu tej działalności. Pracownicy ODR-ów opracowują materiały prasowe, wydają regionalne katalogi, umieszczają oferty kwater na stronach internetowych.

Dużą rolę w rozpowszechnianiu wypoczynku na wsi odgrywają regionalne stowarzyszenia agroturystyczne skupione w Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej "Gospodarstwa Gościnne". Federacja prowadzi rejestrację i promocję gospodarstw agroturystycznych. Wydaje również katalog z ofertami z całej Polski.

Promowaniu agroturystyki służą również kiermasze, pikniki i targi agroturystyczne prezentujące najciekawsze miejsca wypoczynku w Polsce. Dużym zainteresowaniem cieszy się coroczny warszawski Jarmark Agroturystyczny - jeden z sześciu - organizowanych przez Ogólnokrajową Spółdzielnię Turystyczną "Gromada" z ofertami na różną kieszeń. Na Jarmark przyjeżdżają kwaterodawcy i ich stowarzyszenia agroturystyczne niemal ze wszystkich zakątków Polski. Odwiedzający stoiska mogą taż poznać regionalną kulturę i zwyczaje, porozmawiać z włascicielami kwater, spróbować lokalnych smakołyków i wybrać dla swojej rodziny najlepsze miejsce na spędzenie wakacji.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę