informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Raki wróciły do potoków

1 października 2002

W poniedziałek przyrodnicy wypuścili do górskich rzek 25 kilogramów raków szlachetnych, chcą w ten sposób odbudować populację tych skorupiaków  w Beskidach. 

Zygmunt Chromik, główny specjalista z żywieckiego oddziału Zespołu Parków Krajobrazowych województwa śląskiego, poinformował, że raki trafiły w Beskidy z Podkarpacia. Dokładne miejsce ich wypuszczenia jest tajemnicą. Nie chcemy, aby smakosze natychmiast je wyłapali – powiedział Chromik.

Oprócz 25 kilogramów wypuszczonych już do górskich rzek, przyrodnicy sprowadzili jeszcze dalszych 50 kilogramów. Będą one hodowane w sztucznych warunkach. Część raków z tego stada co pewien czas trafi do rzek, by zasilić populację bytującą na wolności.

Realizacja programu poprzedzona została badaniami czystości wód. Wykazały one, że górskie potoki i rzeki są dostatecznie czyste, aby raki w nich przeżyły.

Zdaniem Chromika jeszcze 20 lat temu raki występowały w beskidzkich potokach i rzeczkach powszechnie. 10 lat temu można je było jeszcze z rzadka spotkać.


POWIĄZANE

Odkrywanie lokalnej kuchni jest bez wątpienia jednym z najprzyjemniejszych aspek...

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...

12 placówek agroturystycznych zostało we wtorek laureatami konkursu "Na wsi najl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę