informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Raki wróciły do potoków

1 października 2002

W poniedziałek przyrodnicy wypuścili do górskich rzek 25 kilogramów raków szlachetnych, chcą w ten sposób odbudować populację tych skorupiaków  w Beskidach. 

Zygmunt Chromik, główny specjalista z żywieckiego oddziału Zespołu Parków Krajobrazowych województwa śląskiego, poinformował, że raki trafiły w Beskidy z Podkarpacia. Dokładne miejsce ich wypuszczenia jest tajemnicą. Nie chcemy, aby smakosze natychmiast je wyłapali – powiedział Chromik.

Oprócz 25 kilogramów wypuszczonych już do górskich rzek, przyrodnicy sprowadzili jeszcze dalszych 50 kilogramów. Będą one hodowane w sztucznych warunkach. Część raków z tego stada co pewien czas trafi do rzek, by zasilić populację bytującą na wolności.

Realizacja programu poprzedzona została badaniami czystości wód. Wykazały one, że górskie potoki i rzeki są dostatecznie czyste, aby raki w nich przeżyły.

Zdaniem Chromika jeszcze 20 lat temu raki występowały w beskidzkich potokach i rzeczkach powszechnie. 10 lat temu można je było jeszcze z rzadka spotkać.


POWIĄZANE

Pogoda w marcu i kwietniu nie rozpieszcza Polaków, jednak w innych częściach Eur...

Odkrywanie lokalnej kuchni jest bez wątpienia jednym z najprzyjemniejszych aspek...

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę