aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Region bałtycki

12 maja 2005

Morze, piaszczyste plaże, wydmy i lasy sprawiają, że polskie wybrzeże Bałtyku jest idealnym miejscem do odpoczynku. Mierzeje, spokojne zatoki, zalewy i jeziora przybrzeżne tworzą wyjątkowy typ wybrzeża. Taki krajobraz znajdziemy tylko w kilku krajach Europy! W nadmorskiej okolicy rozlokowanych jest kilkadziesiąt gospodarstw agroturystycznych. Nie ma lepszego miejsca na urlop z rodziną niż nadmorska wieś. Gospodarze oferują nie tylko noclegi i wyżywienie – dla tych, którzy mają dość kąpieli morskich i słonecznych, przygotowali specjalne atrakcje. Można więc spacerować po lesie, zbierać grzyby i jeździć na rowerze. Każdy fragment wybrzeża, od Wyspy Wolin po Zatokę Gdańską, gwarantuje wiele wrażeń i udany odpoczynek. 

Pobrzeże Szczecińskie oferuje krajobraz nizinny urozmaicony wzgórzami morenowymi. Głównym walorem jest oczywiście samo morze i ciągnące się nad nim plaże, ale też wielkie akweny: Zalew Szczeciński, jeziora Dąbie i Miedwie w głębi lądu. Lasy Puszczy Wkrzańskiej, Goleniowskiej i Wolińskiego Parku Narodowego potęgują walory wypoczynkowe. Dziwnów, Mrzeżyno, Pobierowo, Trzęsacz, czy Rewal to tylko niektóre z licznych ośrodków wypoczynkowych położonych wzdłuż tzw. Słonecznej Promenady. Miasta Pobrzeża Szczecińskiego charakteryzują się wielką liczbą zabytków, zwłaszcza gotyckich murów, baszt i bram obronnych oraz kościołów, czego najlepszym dowodem jest Szczecin.

Pobrzeże Słowińskie, ciągnące się aż po przylądek Rozewie, ma najlepsze warunki dla wypoczynku – pozbawione jest dużych miast, portów i uciążliwego przemysłu. Tu rozciągają się najszersze plaże z wysokimi wałami wydmowymi, jeziora przybrzeżne i mierzeje. Główną atrakcją przyrodniczą i krajoznawczą tego fragmentu wybrzeża jest Słowiński Park Narodowy z największym w Polsce nagromadzeniem ruchomych wydm i przykładów ich niszczącej działalności.

Pobrzeże Słowińskie nie zostało jeszcze całkowicie zagospodarowane. Między znanymi ośrodkami wypoczynkowymi, jak Kołobrzeg, czy Ustka są jeszcze dzikie plaże – piękne, ale trudno dostępne.

Rejon Zatoki Gdańskiej, oprócz cennych wartości krajoznawczych, posiada również szereg walorów przyrodniczych. Wielką atrakcją jest Mierzeja Helska, która swoje powstanie zawdzięcza falom i nanoszonym przez nie piaskom. Pas lądu o długości 34 km i szerokości od 200 m do 3 km skupia najładniejsze plaże. W Zatoce Puckiej świetnie się żegluje i surfuje, z portów rybackich można wypłynąć na wycieczkę po morzu. Na całej długości Mierzei Helskiej znajdują się nadmorskie letniska oraz spokojne miejscowości, wymarzone dla szukających ciszy – Chałupy, Jastrzębia Góra, Jurata i Hel.

Zabytki skupione w miastach wokół Zatoki Gdańskiej są świadectwem przeszłości historycznej oraz bogatej kultury duchowej i materialnej. Obok znanych zespołów zabytkowych Gdańska, portu w Gdyni i najdłuższego w Polsce sopockiego molo, warto poznać miejsca położone w depresji Żuław Wiślanych i na Wzniesieniach Elbląskich. Tam właśnie leżą: Malbork z zamkiem krzyżackim, wpisanym na Światową Listę Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO, Frombork związany z działalnością Mikołaja Kopernika, czy Pelplin, gdzie w Muzeum Diecezjalnym znajduje się jedyna w Polsce i unikatowa na świecie Biblia Gutenberga.

Co prawda, polskie morze nie gwarantuje słonecznej pogody, ale nawet przy zachmurzonym niebie można naprawdę wypocząć i nabrać sił na cały rok. Obserwacja morskiej wody działa uspokajająco na system nerwowy, a specyficzny mikroklimat ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. W pasie 150 metrów od morza unoszą się w powietrzu ogromne ilości aerozolu morskiego, zwłaszcza jodu, doskonałego dla dróg oddechowych i tarczycy. Warto wybrać się nad Bałtyk, skąd przywieźć można wspomnienia o nadzwyczajnych zjawiskach przyrodniczych i gościnnych gospodarzach.

Warto zobaczyć:
Zagroda Słowińska w Klukach

Gospodarstwa agroturystyczne regionu

MC, na podstawie: T. Lijewski, B. Mikułowski, J. Wyrzykowski : "Geografia Turystyki Polski” (PWE W-wa 1992), www.onet.pl, T. Glinka, M. Piasecki: "Polska – najpiękniejsze miejsca"(Podsiedlik i Spółka, Poznań)

POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę