informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Region bałtycki

12 maja 2005

Morze, piaszczyste plaże, wydmy i lasy sprawiają, że polskie wybrzeże Bałtyku jest idealnym miejscem do odpoczynku. Mierzeje, spokojne zatoki, zalewy i jeziora przybrzeżne tworzą wyjątkowy typ wybrzeża. Taki krajobraz znajdziemy tylko w kilku krajach Europy! W nadmorskiej okolicy rozlokowanych jest kilkadziesiąt gospodarstw agroturystycznych. Nie ma lepszego miejsca na urlop z rodziną niż nadmorska wieś. Gospodarze oferują nie tylko noclegi i wyżywienie – dla tych, którzy mają dość kąpieli morskich i słonecznych, przygotowali specjalne atrakcje. Można więc spacerować po lesie, zbierać grzyby i jeździć na rowerze. Każdy fragment wybrzeża, od Wyspy Wolin po Zatokę Gdańską, gwarantuje wiele wrażeń i udany odpoczynek. 

Pobrzeże Szczecińskie oferuje krajobraz nizinny urozmaicony wzgórzami morenowymi. Głównym walorem jest oczywiście samo morze i ciągnące się nad nim plaże, ale też wielkie akweny: Zalew Szczeciński, jeziora Dąbie i Miedwie w głębi lądu. Lasy Puszczy Wkrzańskiej, Goleniowskiej i Wolińskiego Parku Narodowego potęgują walory wypoczynkowe. Dziwnów, Mrzeżyno, Pobierowo, Trzęsacz, czy Rewal to tylko niektóre z licznych ośrodków wypoczynkowych położonych wzdłuż tzw. Słonecznej Promenady. Miasta Pobrzeża Szczecińskiego charakteryzują się wielką liczbą zabytków, zwłaszcza gotyckich murów, baszt i bram obronnych oraz kościołów, czego najlepszym dowodem jest Szczecin.

Pobrzeże Słowińskie, ciągnące się aż po przylądek Rozewie, ma najlepsze warunki dla wypoczynku – pozbawione jest dużych miast, portów i uciążliwego przemysłu. Tu rozciągają się najszersze plaże z wysokimi wałami wydmowymi, jeziora przybrzeżne i mierzeje. Główną atrakcją przyrodniczą i krajoznawczą tego fragmentu wybrzeża jest Słowiński Park Narodowy z największym w Polsce nagromadzeniem ruchomych wydm i przykładów ich niszczącej działalności.

Pobrzeże Słowińskie nie zostało jeszcze całkowicie zagospodarowane. Między znanymi ośrodkami wypoczynkowymi, jak Kołobrzeg, czy Ustka są jeszcze dzikie plaże – piękne, ale trudno dostępne.

Rejon Zatoki Gdańskiej, oprócz cennych wartości krajoznawczych, posiada również szereg walorów przyrodniczych. Wielką atrakcją jest Mierzeja Helska, która swoje powstanie zawdzięcza falom i nanoszonym przez nie piaskom. Pas lądu o długości 34 km i szerokości od 200 m do 3 km skupia najładniejsze plaże. W Zatoce Puckiej świetnie się żegluje i surfuje, z portów rybackich można wypłynąć na wycieczkę po morzu. Na całej długości Mierzei Helskiej znajdują się nadmorskie letniska oraz spokojne miejscowości, wymarzone dla szukających ciszy – Chałupy, Jastrzębia Góra, Jurata i Hel.

Zabytki skupione w miastach wokół Zatoki Gdańskiej są świadectwem przeszłości historycznej oraz bogatej kultury duchowej i materialnej. Obok znanych zespołów zabytkowych Gdańska, portu w Gdyni i najdłuższego w Polsce sopockiego molo, warto poznać miejsca położone w depresji Żuław Wiślanych i na Wzniesieniach Elbląskich. Tam właśnie leżą: Malbork z zamkiem krzyżackim, wpisanym na Światową Listę Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO, Frombork związany z działalnością Mikołaja Kopernika, czy Pelplin, gdzie w Muzeum Diecezjalnym znajduje się jedyna w Polsce i unikatowa na świecie Biblia Gutenberga.

Co prawda, polskie morze nie gwarantuje słonecznej pogody, ale nawet przy zachmurzonym niebie można naprawdę wypocząć i nabrać sił na cały rok. Obserwacja morskiej wody działa uspokajająco na system nerwowy, a specyficzny mikroklimat ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. W pasie 150 metrów od morza unoszą się w powietrzu ogromne ilości aerozolu morskiego, zwłaszcza jodu, doskonałego dla dróg oddechowych i tarczycy. Warto wybrać się nad Bałtyk, skąd przywieźć można wspomnienia o nadzwyczajnych zjawiskach przyrodniczych i gościnnych gospodarzach.

Warto zobaczyć:
Zagroda Słowińska w Klukach

Gospodarstwa agroturystyczne regionu

MC, na podstawie: T. Lijewski, B. Mikułowski, J. Wyrzykowski : "Geografia Turystyki Polski” (PWE W-wa 1992), www.onet.pl, T. Glinka, M. Piasecki: "Polska – najpiękniejsze miejsca"(Podsiedlik i Spółka, Poznań)

POWIĄZANE

Odkrywanie lokalnej kuchni jest bez wątpienia jednym z najprzyjemniejszych aspek...

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...

12 placówek agroturystycznych zostało we wtorek laureatami konkursu "Na wsi najl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę