aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Region niziny śląskiej

13 maja 2005

Kto chce spędzić urlop lub weekend w malowniczej, gościnnej wsi, brać udział w pracach rolnych, obrzędach i uroczystościach ludowych a przy okazji zdobyć wiedzę krajoznawczą, niech odwiedzi gospodarstwa agroturystyczne Niziny Śląskiej.

Nizina Śląska obok Sudetów stanowi fragment Dolnego Śląska. Ta rozległa równina położona w dorzeczu środkowej Odry jest obszarem o szczególnych walorach turystycznych. Dzieje geologiczne, ukształtowanie powierzchni (min. ostańce wzgórz morenowych w postaci Wzgórz Trzebnickich), specyficzny klimat (najcieplejszy w Polsce), szata roślinna, rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe (Ślężański Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Doliny Baryczy) tworzą tło do ukazania wartości historycznych i walorów kulturowych regionu. Bogactwo surowców naturalnych, lasów, urodzajnych gleb, jak również położenie na przecięciu ważnych znanych już w starożytności szlaków handlowych (szlak bursztynowy) spowodowało, że już 10 tysięcy lat temu pojawiły się tu plemiona koczownicze, zajmujące się zbieractwem, myślistwem, rybołówstwem. Ludy te pozostawiły wiele pamiątek po swoim pobycie. Liczne są na Nizinie Śląskiej wykopaliska, znaleziska i ośrodki kultu, np. Masyw Ślęży. Panowanie przez wieki różnych władców pozostawiło wiele wspaniałych zabytków architektury – zamki piastowskie (Książ w sąsiedztwie Niz. Śląskiej), wielkie rezydencje, liczne kościoły i klasztory fundowane sprowadzanym tu zakonom (opactwo cysterek w Trzebnicy, klasztor i kościół cystersów w Lubiążu). Nizina Śląska jest obszarem, gdzie odpoczynek w naturalnym środowisku można połączyć z poznawaniem walorów krajoznawczych. 

Niekwestionowaną stolicą regionu jest miasto o 1000-letniej przeszłości historycznej – Wrocław pełen zabytków, mostów i parków. Ciekawych miast na Nizinie Śląskiej jest wiele: Opole, Brzeg, Legnica, Trzebnica, Oława, Oleśnica, Wołów. W każdym z nich można odnaleźć ślady przeszłości historycznej. 

W zachodniej części Niziny Śląskiej znajdują się największe kompleksy leśne w tej części kraju – Bory Dolnośląskie. Czyste środowisko przyrodnicze, bogate runo leśne, rezerwaty przyrody to główne atuty wypoczynku w licznych tu gospodarstwach agroturystycznych. Gospodarze proponują bardzo zróżnicowaną ofertę, od miejsc na polu namiotowym, kwater jedno i wielopokojowych do luksusowych apartamentów. Przy wieczornych ogniskach słuchać można pasjonujących opowieści, podań i legend o ludziach i nieprawdopodobnych zdarzeniach. Nizina Śląska to wspaniały teren dla turystów, którzy lubią czynny wypoczynek, piesze wędrówki, zbieranie grzybów, przejażdżki rowerowe i konne. Ale też dla miłośników wędki i ornitologów. Na Dolnym Śląsku prezentowane są obyczaje i kuchnia przeniesione wraz z emigrantami z różnych ziem dawnej Rzeczypospolitej. Gościnni rolnicy chętnie podejmą gości żurem, barszczem albo krupnikiem.

Gospodarstwa agroturystyczne regionu

Strusia Ferma

 

MC, na podstawie: Bronisław Zathey: „Agroturystyka – przewodnik po Dolnym Śląsku” (publikacja WODR Wrocław, Wałbrzych, Jelenia Góra), T. Lijewski, B. Mikułowski, J. Wyrzykowski : „Geografia Turystyki Polski” (PWE W-wa 1992)

 


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę