aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Region pomorski

13 maja 2005

Największy z polskich obszarów pojeziernych ma bardzo wiele do zaoferowania turystom, którzy marzą o świeżym powietrzu, czystej wodzie i bliskim kontakcie z nieskażoną naturą. Pojezierze Pomorskie stanowi 11% powierzchni Polski, a jego granicę wyznaczają rzeki: Odra, Wisła, Noteć. Jeziora i lasy to prawdziwe bogactwo regionu. To jedno z nielicznych już miejsc, gdzie wody mają pierwszą klasę czystości, a kompleksy leśne zachowały swój dziewiczy stan. Mała gęstość zaludnienia, niski stopień urbanizacji i uprzemysłowienia stanowią atuty regionu i doskonałe warunki do przyjmowania gości w gospodarstwach agroturystycznych. Ukształtowanie terenu jest wynikiem oddziaływania lądolodu – nie brakuje tam moren, ozów, kemów i pól sandrowych, a i jeziora są jego wytworem. Największe z nich: Drawsko, Wielimie i Wdzydze są dużymi atrakcjami turystycznymi. Miłośnicy wędkarstwa i spływów kajakowych na pewno pozostaną pod wrażeniem Pojezierza Drawskiego. Ci, którzy wolą spędzić czas w otoczeniu lasów, mają do dyspozycji Bory Tucholskie, Puszczę Drawską lub Gorzowską. 
Kto poszukuje prawdziwego folkloru, powinien wybrać się na Kaszuby. Obok skansenów, muzeów i innych śladów kultury, tu również zachwycić może malowniczy krajobraz "Szwajcarii Kaszubskiej" – polodowcowe "oczka" na tle wzgórz morenowych. 
Bydgoszcz, Pelplin, Starogard Gdański, Kościerzyna, Gniew czy Gorzów Wielkopolski (na południowej granicy pojezierza) to najciekawsze miasta regionu. W wielu małych miasteczkach zachowały się średniowieczne mury i bramy miejskie. (Myślibórz, Recz, Strzelce Krajeńskie). Pozostałością ostatniej wojny są liczne umocnienia Wału Pomorskiego, zwłaszcza w okolicy Wałcza. O starszej historii przypomina pomnik zwycięstwa polskiego pod Cedynią w 972 r.
Pojezierze Pomorskie spełni oczekiwania wszystkich agroturystów. Spacery, przejażdżki rowerowe, pływanie i inne formy rekreacji, a przede wszystkim kontakt z żywą kulturą ludową i jej twórcami – to wszystko oferuje gościom region pomorski.


Gospodarstwa agroturystyczne regionu

MC.
Opracowano na podstawie: T. Lijewski, B. Mikułowski, J. Wyrzykowski: "Geografia Turystyki Polski", PWE, Warszawa 1992, fot. T. Oliwa

POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę