informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Region świętokrzyski

12 maja 2005

Fotografia 03Region świętokrzyski zajmuje szczególne miejsce na mapie geograficznej i historycznej Polski. Wyżyna Kielecko-Sandomierska, czyli centralna część obszaru, stanowi doskonały teren dla ruchu turystycznego, w tym agroturystyki. Nieskażone środowisko, duże kompleksy leśne, rzeki i zbiorniki wodne, a przede wszystkim ciekawe formy geologiczne, niespotykane w innych regionach Polski – to wszystko można zobaczyć odpoczywając w gospodarstwach agroturystycznych Kielecczyzny. 
Szczególnie ciekawe są najstarsze w Polsce Góry Świętokrzyskie zbudowane ze skał prekambryjskich, paleozoicznych i mezozoicznych. Tworzą one szereg łagodnych, równoległych grzbietów przeważnie zalesionych i poprzecinanych rzekami. Najwyższe pasmo, Łysogóry ze szczytem Łysica (612 m n.p.m.), pokrywa Puszcza Jodłowa z charakterystycznymi gołoborzami. Takiego nagromadzenia bloków skalnych nie znajdziemy w innych miejscach Polski. Najpiękniejsza i najcenniejsza część gór objęta została Świętokrzyskim Parkiem Narodowym.
Góry Świętokrzyskie to także skupisko unikalnych zabytków, również techniki. W Łysogórach celem wycieczek jest zabytkowy klasztor Święty Krzyż na Łysej Górze. Na obu krańcach Łysogór znajdują się ważniejsze miejscowości turystyczne: na zachodzie – Święta Katarzyna, na wschodzie – Nowa Słupia, w pobliżu której odkryto piece hutnicze z pierwszych wieków naszej ery. Co roku odbywają się tam pokazy wytopu żelaza w ramach imprezy Dymarki Świętokrzyskie. Miejscem obfitującym w liczne zabytki techniki jest również Zagłębie Staropolskie nad rzeką Kamienną. Tam też, w Wąchocku, znajduje się opactwo cystersów – zabytek najwyższej klasy. 
W sąsiedztwie Wisły leży, pokryta lessami, Wyżyna Sandomierska. Na skutek procesów denudacyjnych powstały tu wąwozy, które urozmaicają nieco monotonny krajobraz.
W Kielcach, stolicy regionu, zwiedzić można wzgórze Karczówka z zabytkowym kościołem i klasztorem oraz rezerwaty geologiczne: Kadzielnia i Śluchowice. W okolicy Kielc najchętniej odwiedzane są Chęciny z ruinami zamku górującymi ponad miastem oraz odkryta w 1964 roku przepiękna Jaskinia Raj o dobrze zachowanych formach naciekowych. W niedalekim Oblęgorku warto obejrzeć dworek Sienkiewicza z muzeum biograficznym, a w Bartkowie – dąb Bartek.
Zwolennicy czynnego wypoczynku znajdą w regionie świętokrzyskim atrakcyjne obiekty sportowe, trasy rowerowe, szlaki pieszych wędrówek, miejsca do uprawiania sportów wodnych, zimowych, lotniczych, a także motorowych. Odbywają się tam rokrocznie setki imprez kulturalnych – festiwali, imprez plenerowych i pokazów. Ci, którzy preferują kontakt z naturą, mają szansę spotkać rzadkie gatunki zwierząt, np. bobry i orły bieliki.


Tokarnia – Muzeum Wsi Kieleckiej

Gospodarstwa agroturystyczne regionu


Opracowano na podstawie: T.łijewski, B.Mikułowski, J.Wyrzykowski: Geografia Turystyki Polski, PWE, W-wa 1992, www.kie.top.pl/serwisy, www.gss.abis.lodz.pl/~magellan/parki/swietok


POWIĄZANE

Odkrywanie lokalnej kuchni jest bez wątpienia jednym z najprzyjemniejszych aspek...

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...

12 placówek agroturystycznych zostało we wtorek laureatami konkursu "Na wsi najl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę