aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rolnik sam w Beskidzie

9 sierpnia 2002

Gdzie kończy się asfalt...

Łagodne wzniesienia. Łąki jakby stworzone do leniuchowania. Las, w których obok buków rosną zdziczałe jabłonie i grusze. Zarośnięte chaszczami cmentarze łemkowskie. Drewniane, zabytkowe cerkiewki. Omszałe zręby chałup – pozostałości dawnych osad.

To Beskid Niski, często określany jako "ziemia niczyja".

Rozciąga się miedzy Krynicą (małopolskie) a Komańczą (podkarpackie). Część obszaru zajmuje kilka parków krajobrazowych i jeden park narodowy. Znajdują się tutaj także znane uzdrowiska Iwonicz i Rymanowa-Zdrój.

Cenią go wytrawni turyści "plecakowi". W większej części jest to typowe odludzie i raj dla miłośników dzikiej, nieskażonej przyrody. Rzadko kursują "pekaesy", a droga asfaltowa kończy się niespodziewanie za najbliższą wsią. Jeszcze nieśmiało powstają gospodarstwa agroturystyczne. Odsunięte od głównych traktów, proponują wypoczynek w ciszy, przerywanej tylko szumem licznych potoków. Szlaki turystyczne często mają charakter spacerowy. Ceny nie są wygórowane, a warunki sanitarne i noclegowe są bardzo dobre. Gospodarze chętnie pomagają jeżeli chodzi o transport, skorzystanie z telefonu, trafienie do kościoła, apteki, zaplanowanie wycieczki... Dlatego są tu dobre warunki do wczasów z małymi dziećmi. W niektórych kwaterach można dodatkowo zaopatrzyć się w "prawdziwe" wiejskie masło, mleko czy miód.

Zapraszamy więc turystów do korzystania z uroków "ziemi niczyjej"


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę