informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Rośnie zainteresowanie usługami agroturystycznymi

20 maja 2004

Rośnie zainteresowanie mieszkańców Suwalszczyzny prowadzeniem usług agroturystycznych, co jest spowodowane korzystnymi warunkami podatkowymi oraz możliwością uzyskania pomocy finansowej z unijnych środków strukturalnych.

Na Podlasiu ponad 50 osób, które już zaczęły działalność agroturystyczną albo wkrótce to zrobią, skorzystało ze szkoleń dotyczących przedsiębiorczości w ramach Programu Odnowy Zawodowej finansowanych z programu Phare 2001 Rozwój Zasobów Ludzkich na Podlasiu - poinformował w środę PAP kierownik projektu Andrzej Jurgilewicz. Szkolenia prowadziła Białostocka Fundacja Kształcenia Kadr.

Na przykład w ramach promocji przedsiębiorczości będzie można uzyskać do 5 tysięcy euro bezzwrotnej pomocy na jedną kwaterę –  poinformowała dyrektor Suwalskiej Izby Rolniczo-Turystycznej (SIRT) Elżbieta Niedziejko. Andrzej Jurgilewicz powiedziała, że zainteresowanie szkoleniami agroturystycznymi było tak duże, że zrezygnowano z innych typów szkoleń, by z agroturystycznych mogła skorzystać jak największa grupa osób. Szkoleń z działalności w agroturystyce było trzy razy więcej, niż planowaliśmy –  dodał.

Według Niedziejko, zainteresowanie rozwojem agroturystyki rosło wraz z przybliżaniem się daty wejścia Polski i Litwy do UE. Zwiększone zainteresowanie tworzeniem kwater agroturystycznych jest między innymi na samym pograniczu polsko-litewskim, w okolicach Sejn i Puńska, Wiżajn. SIRT ocenia, że wiąże się to między innymi z tym, że według obowiązujących przepisów, osoby prowadzące działalność agroturystyczną, a mają nie więcej niż 5 pokoi, są zwolnione z obowiązku rejestracji działalności gospodarczej i nie muszą płacić podatków od uzyskanego w ten sposób dochodu. Dopiero jeśli gospodarstwo jest większe, muszą zarejestrować działalność, tak jak każdy inny przedsiębiorca.

Zdaniem Jurgilewicza rozwojowi agroturystyki także sprzyja to, że nie trzeba rejestrować zwykłej działalności gospodarczej, a jedynie zgłosić, że w ramach posiadanego gospodarstwa świadczy się usługi agroturystyczne, a to nie jest typowe prowadzenie firmy. Moda na agroturystykę nie jest nowa. Wokół jest wiele pozytywnych przykładów, że to działa –  dodał Jurgilewicz.

Kilka osób już rozpoczęło działalność gospodarczą. Widać, że niedługo zrobią to następni. Ci ludzie są zainteresowani i wiedzą, czego chcą –  powiedział PAP sekretarz gminy Puńsk, Jan Wojczulis. Osoby, które wzięły udział w kursach i szkoleniach, mają gotowe pomysły na swoją działalność. My im tylko pokazujemy możliwości rozwoju i promocji –  dodała Niedziejko.

Działalność agroturystyczną pojęła między innymi Halina Grabarz. Kwatery urządziła w domu na peryferiach Puńska, gdzie dotychczas okazyjnie wynajmowała pokoje znajomym. W sezonie letnim dom był najczęściej niewykorzystywany. Teraz będą tam mogli przyjeżdżać letnicy. Przydało mi się wiele informacji zdobytych na szkoleniach. Pokazano nam też, jak inni zajmują się tą działalnością, i okazało się, że nie jest to takie trudne –  powiedziała Grabarz


POWIĄZANE

Odkrywanie lokalnej kuchni jest bez wątpienia jednym z najprzyjemniejszych aspek...

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...

12 placówek agroturystycznych zostało we wtorek laureatami konkursu "Na wsi najl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę