aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ryś ofiarą kłusowników

19 czerwca 2002

W województwie świętokrzyskim w okolicach Solca Zdroju myśliwi znaleźli młodą samicę rysia uduszoną przez wnyki. Pojawienie się rysia w Świętokrzyskiem wywołało zainteresowanie naukowców z Białowieży. Dzikich kotów nie widziano w tym regionie od kilkudziesięciu lat.

Rysie w Świętokrzyskiem to ogromna rzadkość, nie ma tam bowiem dużych kompleksów leśnych koniecznych do ich bytowania. Zdaniem łowczego województwa Jarosława Mikołajczyka był to ryś migrujący. Nieszczęśliwie trafił we wnyki. Świętokrzyskie słynie z największego kłusownictwa.

Samica najprawdopodobniej przywędrowała z Puszczy Kampinoskiej, gdzie populacja rysi została introdukowana przez naukowców. Mniej prawdopodobne jest, by dotarła z Bieszczad. Ostatecznie ustalą to badania genetyczne przeprowadzone przez pracowników Zakładu Badania Ssaków PAN w Białowieży.

Ryś jest drapieżnikiem z rodziny kotowatych. Zasiedla większe kompleksy lasów mieszanych, nizinne i górskie. Poza okresem godowym żyje samotnie. Odżywia się głównie ssakami, od małych gryzoni do jeleni. W wyniku wycinki lasów, a także nadmiernych polowań przetrwał tylko w niewielu miejscach. W Polsce żyje około 200 osobników, głównie w Bieszczadach i w Polsce północno-wschodniej.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę