Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Śniegu brak

13 grudnia 2002

Większość sztucznie śnieżonych stoków będzie przygotowana na nadchodzący weekend. Na stokach brakuje naturalnego śniegu, ale duże mrozy umożliwiają całodobową pracę armatek śnieżnych.

W Karkonoszach panują jeszcze niedostateczne warunki śniegowe. Naśnieżana jest nartostrada Puchatek w Szklarskiej Porębie, jej uruchomienie zapowiada się na piątek.

Naśnieżane są trasy wzdłuż dwóch wyciągów w Zieleńcu, oraz przy jednym w Reczce. Pracują również armatki w dolnych partiach tras w ośrodku w Czarnej Górze. Najprawdopodobniej w sobotę i niedzielę będzie tam można pojeździć – powiedziała Agata Sierko z Wałbrzyskiej Grupy GOPR.

Rozpocznie się także sezon narciarski w Beskidach. Choć naturalnego śniegu jeszcze nie ma, to ujemne temperatury sprawiły, że z powodzeniem pracowały w ostatnich dniach armatki śnieżne, które zaśnieżyły stoki. W rejonie Szczyrku zjeżdżać można będzie na trasie FIS ze Skrzycznego do Jaworzyny, na Golgocie i Julianach. W Wiśle dobre warunki śniegowe panują w Cieńkowie i Soszowie. Zjeżdżać można będzie także w rejonie wyciągu krzesełkowego w Korbielowie, od Kamiennej do Soliska. Na sztucznie naśnieżanych trasach zalega około 20 cm ubitego, zmrożonego śniegu.

Niestety na razie nie ma żadnych perspektyw na uruchomienie wyciągów krzesełkowych w kotłach Goryczkowym i Gąsienicowym w Tatrach. W czwartek na Kasprowym Wierchu leżało tylko 4 cm śniegu. Do jazdy na nartach w obydwu kotłach podszczytowych konieczne jest kilka dużych opadów śniegu, który po sprasowaniu skutecznie chroniłby roślinność na stokach oraz narciarzy przed urazami.

W czwartek w Zakopanem można było jeździć na małym stoku pod Nosalem i na jednej czwartej stoku głównego oraz pod małym wyciągiem na Polanie Szymoszkowej. Obydwa stoki są śnieżone i administratorzy zapowiadają otwarcie na weekend głównego stoku na Nosalu od połowy wysokości oraz - być może - stoku na Polanie Szymoszkowej. Przez całą dobę śnieżony jest stok Gubałówki w Zakopanem. Być może w sobotę lub w niedzielę uda się go przygotować.

Na Podhalu w weekend ruszą sztucznie śnieżone stoki w Białce i Bukowinie Tatrzańskiej. Na Bani w Białce leży już 80 cm sztucznego śniegu. W Gorcach w weekend mają być uruchomione stoki oraz cała trasa na Długiej Polanie w Nowym Targu. W Pieninach w weekend ruszą wyciągi w Kluszkowcach na górze Wdżar i – prawdopodobnie – wyciągi orczykowe na Szafranówce w Szczawnicy, ale główny stok Palenicy nie jest jeszcze gotowy do jazdy na nartach. W Niedzicy na Polanie Sosny cały stok zostanie otwarty w niedzielę.

W Beskidzie Sądeckim na Jaworzynie ruszy 650-metrowy wyciąg talerzykowy, ale wciąż nie wiadomo, czy przed weekendem uda się zaśnieżyć główną nartostradę, choć armatki śnieżne pracują tam dwadzieścia cztery godziny na dobę. Jeden wyciąg ma ruszyć w niedzielę w Krynicy-Słotwinach. W Wierchomli będzie można jeździć na nartach już w sobotę. Niestety stoki w Piwnicznej – Suchej Dolinie nie są śnieżone.

W Bieszczadach z połonin widoczność przekracza 100 km, ale nie ma śniegu. Występuje inwersja powietrza, jest cieplej w wyższych partiach niż w dolinach – poinformowała w czwartek Elżbieta Skoczypiec z bieszczadzkiej grupy GOPR. Doskonała widoczność sprawia, że w całym paśmie występują bardzo dobre warunki turystyczne. Natomiast trudno mówić o jakichkolwiek warunkach narciarskich, praktycznie nie ma śniegu – powiedziała Skoczypiec.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę