aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Spóźnione dopłaty

20 stycznia 2005

Rolnicy prowadzący gospodarstwa ekologiczne czekają na dopłaty już od sześciu tygodni. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zacznie wypłacać pieniądze nie wcześniej niż na początku lutego.

O przyczynę opóźnienia wypłaty dotacji pytaliśmy Ministerstwo Rolnictwa już kilka tygodni temu. Dopiero teraz dowiedzieliśmy się że dopiero w końcu ubiegłego roku został przygotowany odpowiedni system informatyczny dla tej części działań. Ten system był sprawdzany przez firmę, która autoryzuje wszystkie działania podejmowane przez Agencję Restrukturyzacji i modernizacji Rolnictwa w zakresie akredytacji. Wtedy Agencja Restrukturyzacji mogła otrzymać akredytację płatniczą. A teraz wszystko jest w rękach Ministra Finansów.

Im szybciej zostanie rozporządzenie znowelizowane tym szybciej Agencja Restrukturyzacji będzie mogła przystąpić do wypłacania rolnikom prowadzącym gospodarstwa ekologiczne pomocy, wsparcia z tytułu złożonych przez nich wniosków w 2004 roku.

A dla rolników liczy się każdy dzień, bo wielu chciało przeznaczyć dopłaty na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów. Ja poczekam na te pieniążki sprawdzę na koncie wpłatę, czy oprócz dopłaty również są naliczone odsetki. Sprawdzę jak to procentowo wygląda. Na pewno jeśli te odsetki nie pokryją mi kosztów jakie poniosłam w związku z zaciągnięciem kredytu konsumpcyjnego sprawę skieruje do sadu.

Niestety na odsetki nie ma co liczyć. "Nie przewiduje tego żaden dokument aby rolnicy otrzymywali w związku z tym jakieś dodatkowe wsparcie z uwagi na to, ze te środki nie są wypłacane w terminie np. grudniowym tylko w terminie lutowym" - powiedział Stanisław Kowalczyk, wiceminister rolnictwa.

Ministerstwo Rolnictwa uważa, że i tak dużo zrobiło dla gospodarstw ekologicznych. Dopłaty miały być wypłacone za przedsięwzięcia, które będą wykonane dopiero w tym roku a nie za rok ubiegły. Udało się jednak to zmienić. Rolnicy twierdzą, że nie ma się aż tak bardzo z czego cieszyć bo dopłaty dla gospodarstw ekologicznych nie są czymś nowym.

Od 1999 roku Ministerstwo Rolnictwa z funduszy budżetowych wspiera rolników ekologicznych, wynagradzając ich działania na rzecz ochrony środowiska. Teraz dopłaty mają być dwa razy wyższe, ale niestety długo trzeba na nie czekać.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę