aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Świętokrzyski Park Narodowy

19 czerwca 2002

Park utworzony został 1 maja 1950 r. Jego powierzchnia wynosi 7626,45 ha, w tym 1741 ha objęto ochroną ścisłą. Położony jest w centralnej części Gór Świętokrzyskich i obejmuje: pasmo Łysogór z najwyższym szczytem Łysicą i Łysą Górą, część pasma Klonowskiego, Doliny Wilkowskiej i Doliny Dębniańskiej, a także dwie enklawy – Górę Chełmową i Las Serwis. 
Bardzo charakterystyczne dla Gór Świętokrzyskich są gołoborza – rzadkie zjawisko w Europie Środkowej. Nadają one krajobrazowi specyficzny charakter. Powstały w wyniku wietrzenia odsłoniętych zboczy piaskowcowo-kwarcytowych. Największe i najciekawsze gołoborza grupują się w okolicach Łysej Góry i na Łysicy. Niektóre z nich otrzymały własne nazwy: "Gołoborze Kobendzy" (botanik – pierwszy naukowy badacz gołoborzy), "Biała Skałka" czy "Księża Skała". Większość terenu parku zajmują lasy jodłowe i bukowe, ale są też bory sosnowe i mieszane. Część pasma Gór Świętokrzyskich nazwano "Puszczą Jodłową im. Stefana Żeromskiego" (pisarz był wielkim zwolennikiem i rzecznikiem ochrony tego obszaru). Na obszarze Parku 674. drzewa objęto ochroną jako pomniki przyrody. Na uwagę zasługują potężna drzewa: "Buk Jagiełły" o obwodzie w pierśnicy ponad 500 cm, modrzew polski na Chełmowej Górze o obwodzie w pierśnicy 504 cm oraz jodła w rezerwacie "Święty Krzyż" o obwodzie 408 cm w pierśnicy.
Na Świętym Krzyżu znajduje się Muzeum Przyrodnicze i pracownia naukowa Parku. W muzeum zgromadzono m.in. walory przyrody nieożywionej (minerały i skamieniałości) oraz żywej (florę i faunę).

Opracowano na podstawie: www.gss.abis.lodz.pl/~magellan/parki/swietok

POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę