informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Więcej ekologicznych gospodarstw

15 lutego 2006

Liczba gospodarstw ekologicznych w ciągu ostatniego roku podwoiła się. Najlepszą zachętą dla rolników, aby zmieniać profil produkcji są wysokie dotacje. Problem w tym, że na ich wypłatę trzeba długo czekać.

Już ponad siedem tysięcy gospodarstw zajmuje się produkcją ekologiczną. Dopłaty są zróżnicowane. Wyższe rekompensaty dostają rolnicy w okresie przestawiania gospodarstwa na produkcję ekologiczną. Niższe po uzyskaniu certyfikatu. Aż 1800 złotych rocznie przysługuje do hektara upraw sadowniczych oraz jagodowych.

ROLNICTWO EKOLOGICZNE   zł/ha

  • uprawy rolnicze  600-680
  • trwałe użytki zielone 260- 330
  • uprawy warzywnicze 940-980
  • uprawy sadownicze 1540-1800

Ale tych jest na razie niewiele. Straty powinny zrekompensować dotacje, a te z kolei wypłacane są ze sporym opóźnieniem. Dotyczy to wszystkich programów rolnośrodowiskowych. Na decyzje o przyznaniu wsparcia czeka ponad 20 tysięcy rolników.

- W tej chwili skoncentrowano się przede wszystkim na dopłatach bezpośrednich i na dostosowaniu do standardów. To są te środki, na które rolnicy najbardziej czekają. Inne musza trochę poczekać. – mówi Jan Krzysztof Ardanowski

- Agencja uczyni wszystko, żeby te terminy skrócić maksymalnie i spodziewamy się,że decyzje administracyjne zostaną wydane do końca marca bieżącego roku. – dodaje Franciszek Kadzik ARiMR

A w ślad za nimi mają pójść pieniądze.


POWIĄZANE

Odkrywanie lokalnej kuchni jest bez wątpienia jednym z najprzyjemniejszych aspek...

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...

12 placówek agroturystycznych zostało we wtorek laureatami konkursu "Na wsi najl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę