informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Wino i krasnale

5 lipca 2004

Podkarpackie ma oscypka i bryndzę, Wielkopolska - rogale marcińskie. Z Toruniem związane są pierniczki, z Krakowem - obwarzanki. A co kojarzy się z Lubuskiem?

Dla mieszkańców Ameryki, Japonii i Europy Zachodniej to gipsowe krowy, żyrafy, krasnale. Rocznie do tych krajów trafia tysiące figur ogrodowych od nowosolan Zdzisława Malczuka i Henryka Bartnickiego. Działają razem, ale firmy mają dwie. Jedna - Malpol zajmuje się produkcją, druga - rozprowadzaniem towaru. Dwa miesiące temu zainteresowała się nimi telewizja BBC. Jacek Dobrowolski, dziennikarz, który współpracuje z BBC powiedział wtedy:
- Chcieliśmy pokazać Polskę po transformacji - obrazowo, barwnie. I przypomnieliśmy sobie o nowosolskich krasnalach i figurach ogrodowych, które są znane w Anglii. Sześciominutowy reportaż został wyemitowany trzykrotnie w programie Newsnight w BBC.

Pszczoły na poligonie

Danuta Krojcig, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Plantatorów Winorośli i Producentów Win nie wyobraża sobie Zielonej Góry bez winogron.
- Jestem przekonana, że udałoby się opracować własne odmiany gatunkowe - mówi D. Krojcig. - Z Zieloną Górą kojarzone byłoby nie tylko wino, ale i potrawy z dodatkiem winogron serwowane w miejscowych restauracjach. Dla mieszkańców północy województwa regionalnym rarytasem jest chleb pieczony w liściach kapusty z Bogdańca.

- Receptura pochodzi z XVIII wieku. Surowy bochen owija się liściem kapusty i piecze w piecu z cegły szamotowej około 40 minut - tłumaczy Józef Tylicki, pracownik Muzeum Kultury i Techniki Wiejskiej w Bogdańcu.
Podróżni przejeżdżający przez Lubuskie zwracają uwagę na dużą ilość uli. Pszczoły uwijają się nawet na... poligonie w Świętoszowie. Stamtąd pochodzi miód produkowany z wrzosu.
- Pracujemy nad tym, by nasze miody nazwać lubuskimi - zdradza Grzegorz Kosiński z firmy D.M.S. Nocoń ze Świdnicy. - Są czyste i z najlepszych pasiek.

Zagłębie dinozaurów

Już wkrótce mieszkańcy Bałtowa k. Ostrowca Świętokrzyskiego mówiąc: Lubuskie, będą myśleć o... dinozaurach. Za miesiąc zostanie otwarty tam park dinozaurów z 40 rzeźbami tych zwierząt wykonanych przez Krzysztofa Kuchnio z Nowin Wielkich (20 km. od Gorzowa Wlkp.).
- Nauczyłem się tego, pracując w parku dinozaurów w Niemczech. Od trzech lat rzeźbię w Polsce - mówi plastyk. Podobizny prehistorycznych zwierząt wykonuje ze styropianu, żywicy poliestrowej i włókna szklanego. Ceny dinozaurów zaczynają się od 2 tys. zł, a kończą na 13 tys. euro. Zamawiają je głównie prywatne firmy.


POWIĄZANE

Odkrywanie lokalnej kuchni jest bez wątpienia jednym z najprzyjemniejszych aspek...

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...

12 placówek agroturystycznych zostało we wtorek laureatami konkursu "Na wsi najl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę