aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Wino i krasnale

5 lipca 2004

Podkarpackie ma oscypka i bryndzę, Wielkopolska - rogale marcińskie. Z Toruniem związane są pierniczki, z Krakowem - obwarzanki. A co kojarzy się z Lubuskiem?

Dla mieszkańców Ameryki, Japonii i Europy Zachodniej to gipsowe krowy, żyrafy, krasnale. Rocznie do tych krajów trafia tysiące figur ogrodowych od nowosolan Zdzisława Malczuka i Henryka Bartnickiego. Działają razem, ale firmy mają dwie. Jedna - Malpol zajmuje się produkcją, druga - rozprowadzaniem towaru. Dwa miesiące temu zainteresowała się nimi telewizja BBC. Jacek Dobrowolski, dziennikarz, który współpracuje z BBC powiedział wtedy:
- Chcieliśmy pokazać Polskę po transformacji - obrazowo, barwnie. I przypomnieliśmy sobie o nowosolskich krasnalach i figurach ogrodowych, które są znane w Anglii. Sześciominutowy reportaż został wyemitowany trzykrotnie w programie Newsnight w BBC.

Pszczoły na poligonie

Danuta Krojcig, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Plantatorów Winorośli i Producentów Win nie wyobraża sobie Zielonej Góry bez winogron.
- Jestem przekonana, że udałoby się opracować własne odmiany gatunkowe - mówi D. Krojcig. - Z Zieloną Górą kojarzone byłoby nie tylko wino, ale i potrawy z dodatkiem winogron serwowane w miejscowych restauracjach. Dla mieszkańców północy województwa regionalnym rarytasem jest chleb pieczony w liściach kapusty z Bogdańca.

- Receptura pochodzi z XVIII wieku. Surowy bochen owija się liściem kapusty i piecze w piecu z cegły szamotowej około 40 minut - tłumaczy Józef Tylicki, pracownik Muzeum Kultury i Techniki Wiejskiej w Bogdańcu.
Podróżni przejeżdżający przez Lubuskie zwracają uwagę na dużą ilość uli. Pszczoły uwijają się nawet na... poligonie w Świętoszowie. Stamtąd pochodzi miód produkowany z wrzosu.
- Pracujemy nad tym, by nasze miody nazwać lubuskimi - zdradza Grzegorz Kosiński z firmy D.M.S. Nocoń ze Świdnicy. - Są czyste i z najlepszych pasiek.

Zagłębie dinozaurów

Już wkrótce mieszkańcy Bałtowa k. Ostrowca Świętokrzyskiego mówiąc: Lubuskie, będą myśleć o... dinozaurach. Za miesiąc zostanie otwarty tam park dinozaurów z 40 rzeźbami tych zwierząt wykonanych przez Krzysztofa Kuchnio z Nowin Wielkich (20 km. od Gorzowa Wlkp.).
- Nauczyłem się tego, pracując w parku dinozaurów w Niemczech. Od trzech lat rzeźbię w Polsce - mówi plastyk. Podobizny prehistorycznych zwierząt wykonuje ze styropianu, żywicy poliestrowej i włókna szklanego. Ceny dinozaurów zaczynają się od 2 tys. zł, a kończą na 13 tys. euro. Zamawiają je głównie prywatne firmy.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę