informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Wypoczynek w Belgii

19 czerwca 2002

Agroturystyka w Belgii rozwinęła się w latach 70. i zadomowiła we Flandrii. Około pięćdziesięciu rodzin we Flandrii przyjmuje gości: liczba niewielka, ale nie należy zapominać, że tylko 2 proc. czynnej zawodowo ludności flamandzkiej pracuje w rolnictwie. Agroturystyka podoba się głównie rodzinom i jest nadzwyczaj przyjazna dzieciom. Chociaż urlop w zagrodzie chłopskiej jest tani, to najliczniejszymi i najwierniejszymi klientami tej formy turystyki są zamożne warstwy społeczeństwa (lekarze, prawnicy, kadra kierownicza). Świadczy to o dużym zainteresowaniu tych ludzi dla wiejskiego sposobu życia. W Belgii wyróżnić można trzy odmiany agroturystyki:

  • Wypoczynek w aktywnej zagrodzie chłopskiej, gdzie goście uczestniczą w życiu rodziny. Ta forma prowadzona jest głównie w miesiącach letnich w dużych gospodarstwach, jak np. w gospodarstwie we wsi Leper (40 krów mlecznych, 500 tuczników i 25 miejsc dla gości) . Do dyspozycji stawia się kilka pokoi ze wspólną toaletą i łazienką. Goście otrzymują częściowe wyżywienie.
  • Urlop w częściowo aktywnej zagrodzie, gdzie zaprzestano w dużej części produkcji rolniczej (ze względu na nadprodukcję i niskie ceny na produkty rolnicze w UE). Powstają wtedy domy wczasowe jak w gospodarstwie Lampernisse we Flandrii Zachodniej – większość poprzednich budynków została tam przebudowana na pokoje sypialne, jadalnie i pokoje towarzyskie i obecnie oferuje się miejsca dla 25 osób z częściowym wyżywieniem. Z drugiej strony hoduje się owce na 7 ha łąk, by zagwarantować gościom wiejskie otoczenie.
  • Agroturystyka w hotelu wiejskim, gdzie zupełnie zaprzestano produkcji rolniczej. Wymaga to znacznych inwestycji, ale liczyć można najczęściej na znaczny zarobek. Tak np. w Diksmuide (Flandria Zachodnia) zagroda należąca do zamku, która do 1988 roku była aktywnym tradycyjnym gospodarstwem rolniczym, została przebudowana na hotel z 23 pokojami. Wiejska atmosfera została jednak w pełni zachowana, a pokoje są ciągle rezerwowane, zwłaszcza w lecie.

Goście spędzający swój urlop na wsi szukają też rozrywek kulturalnych (muzea, koncerty) i socjalnych (targi, wystawy). Dlatego agroturystyka rozwinęła się głównie we Flandrii Zachodniej, będącej prowincją rolniczą, ale także w miejscowościach na wybrzeżu Morza Północnego, które mają malowniczy , zabytkowy charakter, jak np. Brugia, Veurne, Leper.
Agroturystyka we Flandrii istnieje już od ponad 25 lat i jest działalnością gospodarczą, przynoszącą umiarkowane wyniki. Wspiera integrację między ludnością wsi i miast i dostarcza tym ostatnim okresowego powrotu do środowiska przyrodniczego.

MC, na podstawie: Andreae Maton: „Agroturystyka w Belgii” (Nowoczesne Rolnictwo 11/99)

POWIĄZANE

Odkrywanie lokalnej kuchni jest bez wątpienia jednym z najprzyjemniejszych aspek...

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...

12 placówek agroturystycznych zostało we wtorek laureatami konkursu "Na wsi najl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę