BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Zakaz kąpieli w 6 kąpieliskach Warmii i Mazur

29 maja 2003

W sześciu kąpieliskach na Warmii i Mazurach tego lata nie będzie można się kąpać ani uprawiać sportów wodnych – zdecydowali po przebadaniu jakości wody inspektorzy sanepidu w Olsztynie.

Zakaz kąpieli obowiązuje w jeziorach Suskim w Suszu i Domowym w Szczytnie oraz nad Zalewem Wiślanym; w Nowej Pasłęce, Suchaczu, Tolkmicku i Fromborku – poinformowała kierowniczka działu higieny komunalnej olsztyńskiego sanepidu.

W Zalewie Wiślanym można się natomiast kąpać w Kadynach. Badania mikrobiologiczne i chemiczne prowadzone są w sezonie turystycznym co dwa tygodnie aż do 30 września. Obejmują kąpieliska zorganizowane, czyli prowadzone przez właściciela, który dba o porządek i czystość, oraz kąpieliska, w których kąpie się zwyczajowo miejscowa ludność.

W województwie warmińsko-mazurskim jest około 260 kąpielisk, w tym 70 zorganizowanych. Specjaliści przypominają, że nie wolno się kąpać także w porze kwitnienia jezior. Zakwit glonów to naturalne oczyszczenie się zbiornika wodnego, trwające 3-4 dni. Kąpiel w kwitnącym zbiorniku może grozić zmianami na skórze, na przykład pokrzywką, a w razie napicia się wody – chorobą układu pokarmowego. Niedyspozycja zależy od stopnia wrażliwości organizmu człowieka. Kwitnące jezioro łatwo poznać po kolorze wody: atramentowym albo zielonym, zależnie od gatunku kwitnących glonów – mówią specjaliści.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę