informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Zimny grudzień

8 marca 2002

Chociaż zimny grudzień nie powinien nikogo dziwić, to jednak zaskoczyły nas silne mrozy i śnieżyce. Okazuje się, że ostatni miesiąc starego roku był najzimniejszy od 32 lat. Od 1900 roku tylko cztery razy Polskę nawiedziły jeszcze zimniejsze grudnie.

Grudzień 2001 roku przypominał warunkami pogodowymi lata 60., gdy po serii mroźnych i śnieżnych zim mówiono o ochłodzeniu klimatu, a nawet zastanawiano się, czy nie jest to zapowiedź kolejnego zlodowacenia. Dr Eugeniusz Filipiuk z Zakładu Meteorologii i Klimatologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie twierdzi, że ostatnie zimy przyzwyczaiły nas do informacji o postępującym ociepleniu klimatu. Ogólna tendencja wzrostowa temperatury nie wyklucza jednak występowania chłodnych miesięcy.

Pomiary wykonane w Obserwatorium Meteorologicznym Lubelskiego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej potwierdzają, że ostatni grudzień był znacznie chłodniejszy od przeciętnego w ostatnim półwieczu. W Lublinie średnia temperatura powietrza wyniosła -5,2o C i była o 4,4 stopnia niższa od średniej wieloletniej (1951-2000). Zanotowano też 26 mroźnych dni, podczas gdy na ogół jest ich w miesiącu 10. Rekordowo zimny był natomiast grudzień w 1969 roku, ze średnią temperaturą -8o C.

Styczeń, jako najchłodniejszy miesiąc roku, na pewno nie będzie nas rozpieszczał. A więc, aby do wiosny...


POWIĄZANE

Pogoda w marcu i kwietniu nie rozpieszcza Polaków, jednak w innych częściach Eur...

Odkrywanie lokalnej kuchni jest bez wątpienia jednym z najprzyjemniejszych aspek...

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę