9 listopada – oblężenie Agencji

31 października 2007
Jeszcze się nie zaczęło a już pojawia się pytanie o finał. Wszystko wskazuje na to, że zainteresowanie programem modernizacji gospodarstw rolnych będzie ogromne. Agencja Restrukturyzacji do naboru wniosków przygotowuje się jak do prawdziwego oblężenia. Wszystko zacznie się 9 listopada.

Kiedy w kwietniu ogłoszono dodatkowy nabór dokumentów na program inwestycji w gospodarstwach rolnych jeszcze z funduszy na lata 2004 -2006 nikt nie spodziewał się tak ogromnego zainteresowania.

Przed regionalnymi oddziałami Agencji Restrukturyzacji ustawiały się kolejki, tworzono listy społeczne, dochodziło nawet do tego, że dobre miejsce na takiej liście można było kupić. Problem rozwiązano w ten sposób, że o kolejności rozpatrywania wniosków zdecydował ślepy los. Urzędnicy zapewniają, że tym razem losowania nie będzie.

Henryk Kowalczyk wiceminister rolnictwa: - Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 300 tysięcy złotych. Jest to limit siedmioletni, a więc jeśli ktoś wykorzysta ten limit to można powiedzieć, że na pozostałe 6 lat pula dotacji została już wyczerpana.

W sumie do rolników na modernizacje gospodarstw rolnych powinno trafić prawie 2 miliardy euro. Ale te pieniądze muszą wystarczyć na 7 lat. Na pierwszy etap przeznaczono 360 milionów euro. Zdaniem urzędników jest to kwota tak duża, że powinna wystarczyć dla wszystkich chętnych. Ale istnieje obawa, że program będzie dosyć szybko zamknięty.

Katarzyna Obraniak Chyż, wiceprezes ARiMR: - Przewidujemy, że stanowisk do obsługi beneficjentów będzie w granicach od 20 do 30-stu więc nie ma naprawdę potrzeby gromadzenia się w kolejkach. Apelujemy też do beneficjentów, aby nie poddawali się nastrojom konieczności stania w kolejkach.

Agencja Restrukturyzacji rozpocznie przyjmowanie wniosków 9 listopada.

Leszek Droździel prezes ARiMR: - Biura od strony logistycznej, organizacyjnej zabezpieczenia bezpieczeństwa w tym okresie są przygotowane do przyjmowania beneficjentów czyli rolników.

Termin zakończenia przyjmowania wniosków zostanie ogłoszony jak limit środków przeznaczonych na ten rok będzie zbliżał się do wyczerpania. Od tego momentu rolnicy będą mieli tylko jeden dzień na złożenie dokumentów.


POWIĄZANE

Do 31 maja 2022 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje w...

31 maja 2022 r. mija podstawowy termin na ubieganie się o przyznanie płatności b...

Trwa przyjmowanie wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022 r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę