aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

ARiMR przekazała rolnikom blisko 2,5 mld zł płatności bezpośrednich za 2008 r.

15 grudnia 2008

Dopłaty wypłacono ponad 543 tys. rolników. W piątek 12 grudnia, Agencja przelała pieniądze na rachunki bankowe około 55 tys rolników. Wysokie tempo realizacji tych płatności zapewnia dobrze zorganizowana praca w ARiMR i zaangażowanie jej pracowników. Do końca grudnia Agencja planuje przekazać te dopłaty około 850 tys. rolników.

Dopłaty obszarowe w pierwszej kolejności przekazywane są na konta bankowe rolników z 89 powiatów dotkniętych tegoroczną suszą. W sumie ponad 1,42 miliona polskich  rolników z tytułu dopłat bezpośrednich i uzupełniających za 2008 rok dostanie około 9,3 mld zł.

Realizację dopłat bezpośrednich za 2008 r. Agencja rozpoczęła w poniedziałek, 1 grudnia br., zgodnie z przepisami unijnymi i krajowymi.

Płatności cukrowe za 2008 r. Agencja przekazała do 12 grudnia ponad 21 tys. plantatorom buraków cukrowych. Na ich konta bankowe trafiło ponad 134 mln zł. O płatność cukrową ubiegało się w tym roku około 60 tys. rolników. Całkowita koperta finansowa przeznaczona na płatności cukrowe za 2008 r. wynosi około 498,2 mln zł.

Od 1 grudnia ARiMR realizuje także dwa nowe rodzaje płatności uzupełniających wprowadzone w 2008 r. Pierwsza z nich to płatność do pomidorów, która przysługuje tym rolnikom, którzy złożyli w tym roku wniosek o przyznanie jednolitej płatności obszarowej oraz w roku gospodarczym 2006/2007 dostarczyli, na podstawie odpowiednich umów, pomidory do przetworzenia. Do 12 grudnia Agencja przekazała z tego tytułu na konta bankowe 335 rolników ponad 5 mln zł. W 2008 roku o płatności do pomidorów ubiegało się w sumie około 2 tys. rolników, a koperta finansowa przeznaczona na takie dopłaty wynosi w sumie 22,8 mln zł.

Nowością w tym roku są również płatności do powierzchni, na których uprawiane są maliny i truskawki. Aby otrzymać takie dopłaty rolnik musiał przede wszystkim zawrzeć umowę na przetworzenie truskawek czy malin z zatwierdzonym przez ARiMR zakładem przetwórczym. Umowa z przetwórcą takich owoców mogła być również zawarta w imieniu rolnika przez reprezentującą go organizację producentów owoców i warzyw albo przez zatwierdzonego przez ARiMR skupującego owoce miękkie. Do 12 grudnia Agencja przelała na konta bankowe 740 rolników ponad 1,44 mln zł z tytułu dopłat do uprawy truskawek i malin na cele przemysłowe. Limit wydatków przeznaczonych na takie dopłaty za 2008 r. wynosi nieco ponad 65 mln zł.

Wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich, w tym cukrowych, za 2008 r. można było składać w biurach powiatowych od 15 marca do 15 maja, a ostateczny termin minął 9 czerwca, lecz wtedy za każdy dzień roboczy opóźnienia rolnikowi potrącany był 1% z należnych dopłat obszarowych.


POWIĄZANE

Do 31 maja 2022 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje w...

31 maja 2022 r. mija podstawowy termin na ubieganie się o przyznanie płatności b...

Trwa przyjmowanie wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022 r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę